Protiv Srbije pokrenut mehanizam u UN zbog smrti braće Bitići

Ilij, Mehmet i Agron Bitići, državljani SAD koji su ratovali 1999. na Kosovu kao pripadnici OVK, uhapšeni su na administrativnoj granici sa Srbijom i ubijeni
22 komentar(a)
Beograd Skupština Srbije, Foto: Shutterstock
Beograd Skupština Srbije, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 30.07.2014. 12:07h

Pred organima UN za zaštitu ljudskih prava podnijeta je pritužba sa ciljem da se Srbija primora da istraži slučaj otmice i ubistva braće Bitići i da kazni počinioce, saopštio je danas podnosilac, međunarodna organizacija Dženeral ligitejšn (General Ligitation).

Postupak pred Radnom grupom UN za slučajeve prisilnih nestanaka (WGEID) i Specijalnim izvjestiocem UN za zaštitu istine i pravde, iniciran je tzv. "generalnom pritužbom", a pokretači su Dženeral ligitejšn i porodica Bitići.

Ilij, Mehmet i Agron Bitići, američki državljani koji su ratovali 1999. na Kosovu kao pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova, uhapšeni su na administrativnoj granici sa Srbijom. Ubijeni su u Petrovom Selu, a njihova tijela su 2001. eskshumirana iz tamošnje masovne grobnice.

Kako je saopštio Dženeral ligitejšn, pritužba WGEID-u i specijalnom izvjestiocu za promociju istine i pravde uslijedio je pošto je WGEID kritikovao Srbiju zbog nedovoljnog napretka u istrazi ratnih zločina i poziva organizacija civilnog društva iz Srbije specijalnom izvjestiocu da učini isto.

"Ponavljanje ovih poziva ukazuje na sve jače nezadovoljstvo u vezi sa političkom voljom Srbije da ispuni svoje obaveze prema žrtvama iz devedesetih godina" prošlog vijeka, dodaje se u saopštenju.

Ukazuje se da su organizacije Centar za humanitarno pravo, Hjuman rajts voč, Amnesti internešnal, kao i Evropska komisija izvijestili da Srbija nije izvela pred sud nijednog visokorangiranog zvaničnika zbog umiješanosti u ratne zločine iz devedesetih godina.

U "generalnoj pritužbi" se ukazuje da Srbija nije ispitala visoke zvaničnike za koje se tvrdi da su bili na vrhu lanca komande u slučaju ubistva braće Bitići.

Pro-bono savjetnik porodice Bitići, Robert Beri ocijenio je u saopštenju da, "suprotno izjavama koje dolaze sa samog vrha nove srpske vlade, nema dokaza da je skinuta zaštita se onih koji su odgovorni za ubistva".

"Generalnom pritužbom" traži se da WGEID zatraži od Vlade Srbije da razriješi probleme koji koče istragu i krivično gonjenje visokih zvaničnika umiješanih u slučaj, uključujući Gorana Radosavljevića Gurija.

Bonus video: