Šta Hrvatskoj donosi predsjedavanje EU?

"Predsjedavanje Savjetom EU je prije svega dobra prilika da se dobro predstavite. Ili da tu priliku propustite.“
3327 pregleda 1 komentar(a)
Hrvatska, EU (Ilustracija), Foto: Shutterstock
Hrvatska, EU (Ilustracija), Foto: Shutterstock

Hrvatska od prvog januara po prvi put preuzima rotirajuće predsjedavanje Savjetu Evropske unije. To podrazumijeva da će gomilom sjednica predsjedavati hrvatske diplomate. Ali šta će Hrvatska imati od toga? A šta susjedstvo?

Šest mjeseci predsjedavanja Savjetu Evropske unije svakoj članici pruža priliku da se pokaže kao dobar domaćin, organizator ili dirigent za složene teme EU. Neke male i stare članice – kao što je Luksemburg, koji je 12 puta predsjedavao Uniji – već su uvježbane za taj zadatak i potrebno im samo još par dodatnih saradnika kako bi organizovali sjednice i konferencije.

Druge, čak i mnogo veće članice, u Briselu su na lošem glasu. Na primjer Velika Britanija, koja sad napušta Uniju, se tokom svojih predsjedavanja redovno pokazala kao haotična, loše organizovana i bez mnogo nadahnuća.

Njemačka, najveća članica Unije, koja u drugoj polovici 2020. preuzima predsjedavanje, na glasu je kao uporna i efikasna, ali i kao užasno birokratska i pedantna. Njemci angažuju na stotine dodatnih diplomata u briselskom predstavništvu kako bi uspješno prebrodili tih šest mjeseci predsjedavanja.

A sad, od prvog januara, počinje premijera i za Hrvatsku. Najmlađa članica, koja je tek 2013. pristupila EU, će tako po prvi put preuzeti predsjedavanje u gotovo 200 radnih grupa i konferencija Savjeta. Mnogi građani EU, ali i diplomate u Briselu, Hrvatsku poznaju tek kao obalu na kojoj provode odmor. Sada hrvatska vlada ima priliku da pokaže i neke svoje druge strane.

Hrvatska će privući pažnju Evrope

To bi moglo da funkcioniše, ocjenila je politikolog Luiza Slavkova u jednom intervjuu za njemačku fondaciju „Kerber“ nakon što je Bugarska predsjedavala EU 2018. godine.

„U zavisnosti od veličine zemlje, predsjedavajući uspjevaju da u EU postave tek jedan ili dva svoja akcenta. Van toga, u suštini se samo nastavlja politika prethodnika“.

Ipak, Slavkova ocjenjuje da je „Bugarska tokom svog predsjedavanja zaista postala donekle poznatija u određenim krugovima evropskih novinara, političara, ali i preduzetnika.

„U svakom slučaju, bilo je više interesovanja za Bugarsku. To onda može da pomogne da se obori bar nekoliko uobičajenih predrasuda o nekoj zemlji“, smatra Slavkova.

To bi moglo da uspe i u slučaju Hrvatske. S tim što ostaje otvoreno koliko će taj efekat da potraje i koje konkretne posljedice to može da ima po turizam odnosno ulaganja u tu zemlju. Hrvatske diplomate i službenici predvodiće na stotine sjednica u Briselu, ali i predstavljati Evropsku uniju na svetskoj pozornici, na konferenciji o klimi, na sastancima na vrhu ili tokom poseta zemljama Azije ili Afrike. Hrvatska tu želi da progura i sopstvene interese i založi se za svoj ulazak u Šengensku zonu. A to znači da će važne teme hrvatskog predsjedavanja Uniji biti i nadzor granica i migranata.

Hrvatska ne zaboravlja susede

Hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman ima ambiciozne ciljeve. On želi da navede Francusku da odustane od veta kojeg je postavila protiv pristupnih pregovora sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom. To francusko protivljenje ove jeseni je bio pravi diplomatski hladan tuš i za Evropsku uniju i za Hrvatsku.

„Ali i hladan tuš može da bude koristan“, kaže Radman za internet-portal Euractiv: „On možda malo pomaže da se fokusiramo i ozbiljno postupamo kada se radi o konkretnim odlukama. Pokušavamo da povećamo svijest o tome da je proširenje važno za čitavu EU, a ne samo za susjede.“

Hrvatska želi da tu bude pošten posrednik, izjavljuje ministar spoljnih poslova te zemlje. Vrhunac hrvatskog predsjedavanja trebalo bi da bude sastanak na vrhu o proširenju koji će održati 6. i 7. maja u Zagrebu i na kome bi trebalo da se nađe izlaz iz tog ćorsokaka.

Diplomate u Briselu ne očekuju da će novajlija kao što je Hrvatska, koja je 2018. iz blagajne EU primila 660 miliona eura pomoći, biti domaćin koji će uspjeti da nametne sporazum u kompleksnim temama kao što je budžet Evropske unije. Jer upravo traje žestoka svađa o srednjoročnom budžetu EU za godine do 2027. i tu se radi o bilionima eura. Vjerovatno će te Gordijeve čvorove da razriješi tek Njemačka kao predsjedavajuća u drugoj polovini sljedeće godine i najveći platiša u budžet EU (13,5 milijardi eura godišnje). Ali Hrvatska može da pomogne i da Njemačkoj pripremi teren za sporazum već ovog februara kada će biti održan prvi vanredni sastanak na vrhu o budžetu EU pod predsjedavanjem Hrvatske.

No kada je riječ o samom predsjedavanju u EU, austrijski politikolog Anton Pelinka je u listu „Standard“ povodom predsjedavanja te zemlje 2018. upozorio da se ta uloga precjenjuje. Savet EU već sada ima svog stalnog predsjednika i od decembra je to Belgijanac Šarl Mišel. Zato Pelionk kaže: „Predsjedavanje Savjetom EU je prije svega dobra prilika da se dobro predstavite. Ili da tu priliku propustite.“

Bonus video: