Hrvatski menadžer protjeran iz Srbije, proglašen "bezbjednosnim rizikom"

Francetić je u Srbiji radio kao direktor televizijske platforme NetTV Plus, koja je bila dio regionalne kompanije United Grupa. Tokom godina provedenih u Beogradu, kaže da nikad nije imao probleme sa zakonom, niti je bio politički angažovan

8622 pregleda 9 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Zagrebački menadžer Nikola Francetić, koji je prethodnih sedam godina živio i radio u Beogradu, morao je da napusti Srbiju po nalogu tamošnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova, uz obrazloženje da „predstavlja bezbjednosni rizik za državu“.

Francetić je u Srbiji radio kao direktor televizijske platforme NetTV Plus, koja je bila dio regionalne kompanije United Grupa. Tokom godina provedenih u Beogradu, kaže da nikad nije imao probleme sa zakonom, niti je bio politički angažovan.

„To što se desilo ne mogu da objasnim – nisam politički aktivan, nemam javne nastupe, ne komentarišem ništa na mrežama“, izjavio je Francetić za Jutarnji list.

Prema njegovim riječima, šok je uslijedio kada su ga pozvali u policiju da navodno „riješi administrativnu sitnicu“, a zatim mu, u kancelariji sa više policijskih službenika, oduzeli boravišnu dozvolu i dali rok od sedam dana da napusti zemlju.

Posebno ga pogađa što je samo nekoliko sedmica prije toga uložio cijelu životnu ušteđevinu u kupovinu stana u Beogradu, prenosi N1.

„Nevjerovatno mi je da sada, iako imam vlasništvo nad stanom, u njega ne mogu da uđem najmanje godinu dana“, dodaje Francetić.

Njegov advokat uložio je žalbu na rješenje MUP-a Srbije, a Upravni sud u Beogradu je prihvatio predlog da se izvršenje rješenja o protjerivanju odgodi do donošenja konačne presude. Ipak, zbog neizvjesnosti i mogućih posljedica na granici, Francetić je odlučio da u zakonskom roku napusti Srbiju.

On je samo jedan u nizu hrvatskih državljana koji su u posljednjih nekoliko mjeseci protjerani iz Srbije uz slično obrazloženje da predstavljaju „sigurnosni rizik“. U javnosti je odjeknuo i slučaj hrvatske ljekarke kojoj je takođe naređeno da napusti zemlju poslije više od decenije života i rada u Beogradu.

Evropska komisija izrazila je zabrinutost ovakvom praksom i pozvala Srbiju da omogući transparentne i pravno utemeljene procedure kad je riječ o deportaciji stranih državljana.

Bonus video: