Premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski negirao je danas da je sporazumom o strateškom partnerstvu sa vladom Velike Britanije predviđeno otvaranje migrantskih kampova u njegovoj zemlji.
On je novinarima u Kliničkom centru "Majka Tereza" rekao da je to "tema koja ne postoji" i napomenuo da je britanski ambasador (u Skoplju Metju Loson) već kazao da strateški sporazum ne predviđa da Velika Britanija šalje migrante u Sjevernu Makedoniju.
"Nema potrebe da 'rasturamo perje' na temu koja ne postoji. Sada možemo da izmišljamo teme, ako nema - mi da izmislimo temu, da je napolju tamno, a vidimo da je dan. Ne trebaju nam britanski mediji. Pa zar izjava britanskog ambasadora nije dovoljna, koji je rekao 'nikakvi kampovi, nikavi migranti'... Zar to nije dovoljno", upitao je Mickoski.
On je dodao da njegova vlada nikav zakon u parlamentu neće donosti na "švercerski način" i neće ga klasifikovati kao povjerljiv, tako da će makedonskoj javnosti biti jasno šta će potpisati, pod kojim uslovima, koje su cijene po kojima će se graditi, koje su kompanije koje će graditi...
"Nemamo namjeru da sakrijemo ni milimetar informacije koja je potrebna građanima... Makedonska javnost će sve imati na uvid, svaki cent koji će biti potrošen i neće biti klasifikovano kao strogo povjerljiv dokument. Neka budu spokojni", rekao je Mickoski.
Prethodno je najveća opziciona partija Socijademokratski savez Makedonije (SDSM) od vlade Hristijana Mickoskog zatražila da odgovori da li dio strateškog partnerstva sa Ujedinjenim Kraljevstvom, čije potpisivanje je najavljeno za sjutra, uključuje mogućnost da Sjeverna Makedonija prihvati migrante.
"Upravo ovo pitanje smo postavili prije nekoliko dana. A Vlada - ćuti. Sada, kada i britanski mediji i političari govore o 'širokoj saradnji' u oblasti migracija, tišina postaje alarm", rekao je organizacioni sekretar SDSM-a Martin Kostovski na konferenciji za novinare.
Istakao je da je Mickoski, u kratkom intervjuu britanskoj televizijskoj stanici Skaj njuz, koji su mediji objavili, izbjegao da odgovori na direktno pitanje: "Da li dio strateškog partnerstva sa Ujedinjenim Kraljevstvom uključuje mogućnost da Makedonija prihvati migrante?"
Prema riječima Kostovskog, vlada VMRO-DPMNE (Hristijana Mickoskog) potpisala je sporazum o novom zaduženju od šest milijardi eura, a javnost još nije dobila nikakve konkretne informacije o sadržaju i obavezama koje proizlaze iz tog sporazuma.
"Nema odgovora kakvi su uslovi, kolika je kamatna stopa, koliko godina će se ovaj kredit otplaćivati i koliko će na kraju koštati građane", naveo je organizacioni sekretar opzicionog SDSM-a Martin Kostovski.
Saglasnost o sporazumu o strateškom partnerstvu premijeri Sjeverne Makedonije i Velike Britanije, Hristijan Mickoski i Kir Stramer, postigli su na marginama Samita Evropske političke zajednice u Tirani 16. maja.
Glasine o britanskim kampovima u Sjevernoj Makedoniji pojavile su se poslije medijskih navoda da Velika Britanija na Zapadnom Balkanu istražuje mogućnosti za uspostavljanje "centara za povratak" kako bi u njih slala neregularne migrante i olakšala njihov povratak u zemlju porijekla.
Kampovi, za koje se navodi da bi bili formirani po uzoru na italijanske centre za migrante u Albaniji, koji godišnje prime do 36.000 tražilaca azila, teoretski bi ublažili pritisak na britanski imigracioni sistem.
Prema navodima pojedinih britanskih medija, London pregovara sa do devet vlada, uključujući šest zapadnobalkanskih (Srbija, Kosovo, Albanija, Sjeverna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora), sa ciljem rješavanja problema ilegalne migracije.
Bonus video:
