Čak 82 odsto Čeha nema ništa protiv američkog konvoja

Češke antiratne inicijative i proruski aktivisti iako u manjini, glasniji su od pristalica konvoja i organizuju se na društvenim mrežama da konvoj napadnu paradajzom i jajima
1 komentar(a)
Prag, Foto: Shutterstock
Prag, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 26.03.2015. 09:58h

Većini Čeha nimalo ne smeta američki vojni konvoj oklopnih jedinica koji je 21. marta krenuo iz baltičkih zemalja, preko Poljske i Češke, do baze u Njemačkoj sa ciljem da pokaže snagu i solidarnost članica NATO-a.

Anketa agencije STEM/MARK za češku javnu televiziju CHT, pokazala je da 82 odsto Čeha nema ništa protiv konvoja, dok 69 odsto njih ne gleda na konvoj kao na okupacionu vojsku i demonstraciju sile, već kao na izraz solidarnosti i savezništva u NATO-u.

Protiv prolaska konvoja sa 516 američkih vojnika i 118 vojnih vozila, mahom oklopnih transportera "strajker", sa tromjesečnih vojnih vježbi u Poljskoj i Estoniji, izjasnilo se svega 17 odsto Čeha.

Takav prolazak američke vojske za koji vlada po Ustavu ne mora da traži saglasnost parlamenta, jer je riječ o saveznicima i prolasku a ne boravku, za 69 odsto Čeha je izraz češkog savezništva u NATO-u, dok jedna petina anketiranih smatra da je konvoj izraz agresije NATO-a na Rusiju.

Bura i javna rasprava koja se digla u medijima i na društvenim mrežama zbog prolaska konvoja NATO-a nepotrebna je po ocjeni 60 odsto Čeha, dok 39 odsto anketiranih smatra da je dobrodošla.

U baltičkim republikama i Poljskoj američke vojnike dočekuju cvijećem, votkom "zubrovkom", mnogi stoje u redovima da snime selfije sa američkim vojnicima i vozilima na usputnim zaustavljanjima u gradovima.

Na konvoj gledaju i kao na atrakciju, jer ga u Poljskoj u okviru vojnih vježbi prate helikopteri i četiri američka borbena aviona.

Češke antiratne inicijative i proruski aktivisti iako u manjini, glasniji su od pristalica konvoja i organizuju se na društvenim mrežama da konvoj napadnu paradajzom i jajima.

Oni blokiraju vozila ili se okupljaju demonstrativno s ruskim zastavama da pjevaju rusku himnu na četiri stanice predviđene za susret američkog konvoja sa građanima.

Prolasku američkog konvoja izrazila je podršku većina čeških političara, među njima i predsjednik Miloš Zeman, koji je poznat po tome što ne želi na teritoriji Češke nikakve strane baze, a brojne izraze dobrodošlice organizuju s malim zakašnjenjem u odnosu na protivnike i pristalice konvoja.

"Sve organizujemo bez sponzora. Radi se o tome da shvatimo gdje pripadamo", kazao je jedan od organizatora i koordinatora izraza podrške, češki režiser Vaclav Marhoul.

Američki konvoj će kada u nedjelju pređe češke granice dobiti pratnju od 50 motociklista iz kluba "Harli Dejvidson Ostrava", a tokom trase planiraju da im se pridruže i motociklisti iz drugih gradova, rekao je Marhoul.

Klubovi vojne istorije postaviće tokom trase na nadvožnjacima na autoputevima "čeh-punktove" gdje žele da pozdrave konvoj, a u Pragu, gde će se sresti tri kraka konvoja i gdje će vojnici prespavati prije nastavka puta do Bavarske, u Njemačkoj, planiran je koncert kantri muzike, konjički šou i pregled istorijskih vojnih vozila.

Aktivisti pristalice konvoja pozvali su Čehe da dočekaju američke vojnike plzenskim pivom zato što su Plzen u Drugom svjetskom ratu oslobodili Amerikanci, a ne Crvena armija.

Češka vlada nije angažovala armiju da štiti konvoj.

Bonus video: