Island: Vulkan opasnost za avijaciju

Meteoroliški zavod je saopštio da je danas zabilježio najjači potres u toj oblasti od 1996. i da postoje jake indicije o kretanju magme
60 pregleda 0 komentar(a)
Vulkan, Foto: Shutterstock
Vulkan, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 18.08.2014. 17:34h

Meteorološki zavod Islanda dodijelio je vulkanu Bardarbunga naradžasti nivo opasnosti za avijaciju, što je četvrti nivo na skali od pet.

Pepeo iz erupcije islandskog vulkana Ejafjalajokula 2010. godine je tokom šest dana blokirao gotovo cio vazdušni prostor iznad Evrope, čime je bilo pogođeno više od 10 miliona ljudi i izazvalo štetu od 1,7 milijardi dolara.

Kako prenosi Rojters, intenzivna seizmološka aktivnost na Bardarbungi bilježi se od 16. avgusta, mada još nema znakova erupcije.

Islandski seizmolog Martin Henš rekao je da bi mogućnost da se ponovi situacija iz 2010. zavisila od visine izbačenog pepela, kao i od njegove količine i gustine.

Bardarbunga je najveći vulkanski sistem na Islandu i nalazi se ispod lednika Vatnajekidl, na jugozapadu Islanda.

Meteoroliški zavod je saopštio da je danas zabilježio najjači potres u toj oblasti od 1996. i da postoje jake indicije o kretanju magme.

"S obzirom da indicije o kretanju magme na dubini manjoj od 10 kilometara ukazuju na povećanu mogućnost vulkanske erupcije, boja avijacijskog koda promijenjena je u narandžastu", istakao je on.

"Trenutno nema znakova erupcije, ali se ne može isključiti da bi aktuelna aktivnost mogla da se izrodi u eksplozivnu subglečersku erupciju i dovede do poplava i emisije pepela", dodao je islandski stručnjak.

Henš je objasnio da najveći rizik za Island predstavljaju poplavni talasi koji bi bili izazvani erupcijom ispod glečera. On je naveo da bi na udaru bila oblast koja je većim dijelom nenaseljena, ali da su putevi u tom dijelu zemlje zatvoreni.

Posljednja erupcija Bardarbunge bila je 1910. godine, a 1477. ovaj vulkan je priredio najveću erupciju bilo kog vulkana na Zemlji u pisanoj istoriji.

Prije 8.500 godina Bardarbunga je iz utrobe Zemlje izbacio najvecu količinu lave u istoriji naše planete.

Bonus video: