Tvorac eura: Projekat od početka pun propusta

Delor je naglasio da se u dužničkoj krizi ogleda prijetnja po globalnu ulogu Evrope, pa čak i po osnovne demokratske vrijednosti Zapada
52 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 03.12.2011. 16:31h

Jedan od tvoraca eurozone, bivši predsjednik Evropske komisije Žak Delor rekao je da je euro projekat od početka bio pun propusta i da sadašnja generacija evropskih lidera nije uspjela da riješi osnovne probleme, piše britanski dnevnik "Daily Telegraph", prenosi agencija Srna.

U intervjuu za britanski list, Delor tvrdi da su greške, koje su pravljene prilikom stvaranja jedinstvene evropske valute, na kraju dovele euro do trenutne dužničke krize.

On je optužio sadašnje evropske lidere da čine "premalo i prekasno" da podrže jedinstvenu valutu.

Delor je bio na čelu Evropske komisije od 1985. do 1995. godine i imao je centralnu ulogu u procesu koji je doveo do stvaranja eura 1999. godine.

"Ministri finansija nisu željeli da vide nikakva neslaganja koja bi morali da rješavaju", naglasio je Delor.

U svom prvom intervjuu za britanski dnevnik u proteklih skoro deceniju, Delor je naglasio da se u dužničkoj krizi ogleda prijetnja po globalnu ulogu Evrope, pa čak i po osnovne demokratske vrijednosti Zapada.

Delor tvrdi da je trenutna kriza proizašla iz "grešaka u izvršenju" političkih lidera, koji su nadgledali euro u ranim fazama. Prema njegovim riječima, lideri su odabrali da ignorišu osnovne slabosti i neuravnoteženosti u ekonomijama zemalja članica.

"Ministri finansija nisu željeli da vide nikakva neslaganja koja bi morali da rješavaju", naglasio je Delor.

List ističe da je euro ustanovljen bez jačih centralnih ovlaštenja za sprečavanje ulaska članica u neodrživa dugovanja, što je propust koji je i doveo do trenutne krize.

Moguć raspad eurozone

Istovremeno, piše Al Džazira Balkan, austrijski kancelar Verner Fajman smatra da se ne može isključiti mogućnost i da je realna opasnost da se eurozona raspadne.

"Ne smatram isključenim mogućnost raspada eurozone. Naprotiv, ako nam ne pođe za rukom da izgradimo i da se pridržavamo više okvirnih uslova, osnova i pravila, mnoge zemlje eurozone neće moći da plaćaju visoke kamate za državne obaveznice", upozorio je Fajman u intervjuu bečkom dnevniku Kronen Zaitung.

Fajman se juče sastao u Berlinu sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel kako bi usaglasili stavove pred Samit EU.

Uprkos ovim pesimističkim prognozama aktuelnih i nekadašnjih lidera EU, akcije na evropskim berzama su porasle u petak zahvaljujući optimizmu da bi na samitu Evropske unije (EU) sljedeće sedmice mogao da bude učinjen korak bliže ka rješenju za dužničku krizu u eurozoni.

Bonus video: