Francuzi odaju poštu Žaku Širaku

Francuzi kažu da je Širak imao "ljudsku stranu koju danas nemaju svi političari" i dodali da je "najprije bio čovjek, a onda predsjednik"
1353 pregleda 2 komentar(a)
Građani odaju poštu Širaku, Foto: Reuters
Građani odaju poštu Širaku, Foto: Reuters

Francuzi danas odaju poštu Žaku Širaku, svom bivšem predsjedniku i krupnoj političkoj figuri tokom 40 godina.

U ponedjeljak je u Francuskoj dan žalosti, a u Palati invalida u Parizu građani odaju poštu Širaku koji je umro u čevrtak u 87. godini.

Smrt Širaka, koga su od milja zvali "Šiši", potresla je Francusku čiji je predsjednik bio 12 godina - 1995-2007.

Pet hiljada ljudi je od četvrtka do subote čekalo u redu ispred Jelijsejske palate da bi se upisalo u knjigu žalosti.

Širak čija je popularanost porasla kada se povukao s vlasti, smatra se najboljim predsjednikom Pete Republike (od 1958.), ravnopravnim sa Šarlom de Golom.

Palata invalida Širak
Palata invalida otvorena je danas u 14 časova(Foto: Reuters)

Francuzi kažu da je Širak imao "ljudsku stranu koju danas nemaju svi političari" i dodali da je "najprije bio čovjek, a onda predsjednik".

Pariski list "Figaro" ocijenio je da je Širak bio "duboko Francuz", sa svim vrlinama i manama.

Palata invalida, spomenik gdje je Napeolonov grob, otvorena je danas od 14.00 za građane da odaju poštu Širaku čiji će kovčeg biti u dvorištu te palate.

Privatna ceremonija uz vojne počasti predviđena je za ponedjeljak prije podne, uz prisustvo porodice i predsjednika Emanuela Makrona. Sjutra, tokom dana žalosti u Francuskoj, u jednoj pariskoj crkvi biće opelo.

sahrana Žak Širak
Privatna ceremonija uz vojne počasti predviđena za ponedjeljak(Foto: Reuters)

Tridesetak stranih predsjednika je najavilo dolazak, među kojima predsjednik Rusije Vladimir Putin, Italije Serđo Matarela, Njemačke Frank-Valter Štajnmajer, Evropske komisije Žan-Klod Junker, premijeri Belgije, Šarl Mišel, Libana Sad Hariri i Mađarske Viktor Orban.

Očekuje se i prisustvo stranih zvaničnika koji su vladali u isto vrijeme kad i Širak, a među kojima su bivši njemački kancelar Gerhard Šreder, bivši španski premijer Hoze Luis Sapatero i bivši predsjednik Senegala Abdu Dijuf.

U svim državnim institucijama i školama će sjutra u 15.00 sati Širaku biti odata pošta minutom ćutanja.

Predviđeno je da Širak u utorak bude sahranjen na pariskom groblju Monparns, pored ćerke Lorans koja je umrla 2016. godine. Širak je imao i drugu ćerku, Klod koja mu je bila savjetnica za komunikacije.

Širak koji se godinama nije pojavljivao u javnosti, bio je 12 godina predsjednik Francuske - 1995. do 2007. godine, dvaput premijer, triput gradonačelnik Pariza, osnivač i predsjednik stranke i nekoliko puta ministar.

Širak će posebno ostati upamćen jer je kao predsjednik 2003. godine odbio da Francuska učestvuje u ratu u Iraku, kako su to tražile SAD.

Širak je zapamćen i jer je okončano obavezno služenje vojnog roka, kao i jer je za njegovog predsjednikovanja država priznala odgovornost za zločine tokom Drugog svjetskog rata. Uz to, Francuska je tokom njegove vlasti kao jedna od prvih država, alarmirala svijet zbog sve lošijeg stanja životne sredine.

Tokom njegovog mandata je donijeta i odluka o skraćenju mandata šefa francuske države sa sedam na pet godina.

Širak je poslije odlaska sa funkcije živio u Parizu sa suprugom Bernadet u stanu na obali Sene koji mu pozajmila porodica prijatelja, bivšeg libanskog premijera Rafika Haririja.

Bonus video: