Britanija: Hitan sastanak "Kobri" zbog slučaja ruskog špijuna

Iako iz policije navode da drže sve opcije na stolu, slučaj je podsjetio Britaniju na trovanje bivšeg ruskog špijuna Aleksandera Litvinjenka, za koje Britanija okrivljuje Rusiju
0 komentar(a)
sergej, Foto: Screenshot
sergej, Foto: Screenshot
Ažurirano: 07.03.2018. 12:11h

Zbog slučaja "misterioznog kolapsa" bivšeg ruskog špijuna, u Londonu sazvan hitan sastanak vladinog komiteta za vanredne situacije "Kobra", prenosi agencija Tanjug.

Britanski krizni komitet "Kobra" sastaće se u vrijeme kada policijske snage za borbu protiv terorizma istražuju, kako se sumnja, trovanje Sergeja Skripala (66) i njegove 33-godišnje kćerke Julije, koji su u nedjelju pronađeni u nesjvesnom stanju na klupi u engleskom gradu Solsberiju, nakon što su imali kontakt s nepoznatom supstancom.

Iako iz policije navode da drže sve opcije na stolu, slučaj je podsjetio Britaniju na trovanje bivšeg ruskog špijuna Aleksandera Litvinjenka, za koje Britanija okrivljuje Rusiju.

Britanski ministar spoljnih poslova rekao je poslanicima u utorak da će Britanija reagovati, a možda čak i ograničiti svoje učešće na predstojećem Svjetskom prvenstvu u fudbalu Rusiji, ukoliko se pokaže da je u trovanje umiješana Moskva.

Skripal i njegova kćerka Julija nalaze se u kritičnom stanju u bolnici. Njima je u nedjelju pozlilo u Solsberiju, 145 kilometara zapadno od Londona, nakon što su, kako se sumnja, bili izloženi nepoznatoj supstanci.

Skripal je bivši pukovnik ruske vojno-obavještajne službe, penzionisan je 1999, a potom je radio u Ministarstvu spoljnih poslova do 2003, nakon čega se bavio biznisom. Godine 2006. osuđen je u Rusiji po optužbama da se bavio špijunažom u korist britanske obavještajne službe MI6. ,

Tada je osuđen na 13 godina zatvora, ali je 2010. oslobođen u okviru razmjene špijuna sa SAD, nakon čega se sklonio u Britaniju.

Poslije hapšenja 2004. godine u Moskvi, Skripal je priznao da ga je 1995. angažovala britanska obaveštajna služba i rekao je da je pružao toj službi informacije o ruskim obavještajcima u Evropi, za šta je dobio više od 100.000 dolara.

Ruska bezbjednosna služba (FSB) tvrdila je da je on počeo da radi za britanske tajne službe dok je 1990-ih služio u vojsci i da im je prenosio informacije klasifikovane kao državne tajne, naveo je Bi-Bi-Si.

Bonus video: