Zamišljena kao kratkotrajna operacija, pretvorena u rat sa ISIS-om

Za dvije godine oslobođena je skoro polovina teroritorije koju je IS držala u Iraku, kao i 20 odsto njene površine u Siriji.
5 komentar(a)
Američki avioni, Foto: Beta-AP
Američki avioni, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 09.08.2016. 10:27h

Koalicione snage predvođene Sjedinjenim Američkim Državama počele su prije dvije godine vazdušne udare na položaje Islamske države u Iraku, a potom i u Siriji što je donijelo drastičnu promjenu u borbi protiv džihadista.

Vazdušna kampanja je bila zamišljena kao kratkotrajna operacija koja bi pomogla lokalnim snagama da nanesu trajni poraz džihadistima.

Poslije više od 14 hiljada "udara" i potrošenih milijardi dolara, stiče se utisak da je akcija pokazala sve limite vođenja rata sa neba i da se njen kraj ne nazire.

"Mislim da nas čekaju višedecenijski napori", kaže Čarls Lister, saradnik na Institutu za Bliski istok za AFP.

Za dvije godine oslobođena je skoro polovina teroritorije koju je IS držala u Iraku, kao i 20 odsto njene površine u Siriji.

Kada je američki predsjednik Barak Obama pokrenuo udare u Iraku u avgustu 2014. godine, zvaničnici Bijele kuće su tvrdili da angažovanje američke vojske neće biti dugoročno.

Obama je obećao i da neće poslati kopnene snage u neki novi konflikt, insistirao je da će SAD pružiti podršku i vazdušne udare, a da u borbama na terenu treba da učestvuju lokalne snage, a ne Amerikanci.

Ipak, oko 6.500 pripadnika koalicionih snaga, uglavnom Amerikanaca učestvuje u borbi protiv Islamske države i to, većina njih u Iraku, ali neki i u Siriji, gdje u okviru specijalnih operacija sarađuju sa kurdskim i arapskim borcima.

"Mi koji smo pratili razvoj Islamske države od 2010. do 2014. znali smo da će to biti veoma duga bitka, a ideja da američki vojnici neće učestvovati, bila je samo fantazija", rekao je Lister.

Iako SAD tvrde da u koaliciji učestvuje više od 60 zemalja, u stvarnosti cijeli teret nosi Amerika i nekoliko partnera.

Ubrzo nakon prvih udara u Iraku, koaliciona kampanja proširila se na Siriju, kasnije i na Avganistan, a prošle nedjelje Pentagon je tiho započeo vazsušnu kampanju na Sirt, uporište iS u Libiji.

"Koalicija je za dvije godine izvela 14.301 udar u Iraku i Siriji i to 9.514 u Iraku i 4.787 u Siriji", navodi AFP, dodajući da takve oparacije dnevno koštaju oko 11,9 miliona dolara, što znači da je dosad potrošeno oko osam milijardi.

Bonus video: