Tadžikistan: Grupe koje predvodi odmetnuti zamjenik ministra ubile osam policajaca

Američka ambasada u Dušanbeu je saopštila da značaj današnjih sukoba nije jasan ali je ocijenila da "oni mogu biti uvod u druge nasilne akte"
86 pregleda 2 komentar(a)
Tadžikistan, Foto: Beta-AP
Tadžikistan, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 04.09.2015. 17:59h

U Tadžikistanu su naoružane grupe pod vođstvom odmetnutog zamjenika ministra odbrane Abduhalima Nazarzode u glavnom gradu Dušanbeu i nedaleko od tog grada izvele nekoliko napada, u kojima je poginulo osam policajaca i devet napadača, saopštile su vlasti ove bivše sovjetske republike u srednjoj Aziji.

Za razliku od susjednog Avganistana, Tadžikistan se rijetko suočava sa takvim krvoprolićem, pa je izvjesno da će ova pobuna iznervirati vlasti u Dušanbeu, ocjenjuje agencija Asošiejted pres.

Još nije jasna pozadina napada, ali u vladinim saopštenjima se ukazuje na to da su napadači aktivno učestvovali u borbama na strani opozicije za vrijeme građanskog rata u devedesetim godinama prošlog vijeka.

Američka ambasada u Dušanbeu je saopštila da značaj današnjih sukoba nije jasan ali je ocijenila da "oni mogu biti uvod u druge nasilne akte".

Ambasada je zatvorila svoja vrata i savjetovala osoblju da ne izlazi napolje i da ne šalje djecu u školu.

General Abduhalim Nazarzoda, zamjenik ministra odbrane koji je optužen za organizovanje pobune, ušao je u vladu zahvaljujući mirovnom sporazumu kojim je okončan građanski rat.

Nastojanja da se opozicija istisne intenzivirana je posljednjih godina, a Nazarzoda i drugi navodni saučesnici u današnjim napadima se povezuju sa umjerenom Strankom islamske obnove, koju je Ministarstvo pravde prošlog mjeseca zabranilo dekretom.

Ta stranaka poriče svaku vezu sa Nazarzodom i ostalim osumnjičenima.

Razračunavanje sa Strankom islamske obnove, jedinim legalnim entitetom političkog islama u centralnoazijskim zemljama koje su nastale raspadom Sovjetskog Saveza, po svemu sudeći će biti nastavljeno nakon današnjih napada.

Stranka je izgubila svoja jedina dva poslanička mjesta u parlamentu Tadžikistana nakon ovogodišnjih izbora za koje su međunarodni posmatrači rekli da nijesu bili po demokratskim standardima.

Tenzije su narasle zbog pokušaja tadžikistanskih vlasti da suzbiju otvorenije pokazivanje islamske vjere. Postoje izvještaji da se na mlade ljude vrši pritisak da ne nose bradu, a zvanični mediji propagiraju da žene ne treba da nose velove.

Bonus video: