Egipat: Morsi osuđen na smrtnu kaznu

Morsi, koji već služi zatvorsku kaznu od 20 godina zbog podsticanja nasilja nad demonstrantima, nalazio u odvojenom dijelu sudnice kada je presuda pročitana
1 komentar(a)
Mohamed Morsi, Foto: Beta-AP
Mohamed Morsi, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 16.05.2015. 10:08h

Sud u Egiptu osudio je danas svrgnutog islamskog predsjednika Mohameda Morsija i više od 100 optuženih na smrtnu kaznu zbog bjekstva iz zatvora tokom pobune 2011. godine.

Morsi, koji već služi zatvorsku kaznu od 20 godina zbog podsticanja nasilja nad demonstrantima, nalazio u odvojenom dijelu sudnice kada je presuda pročitana.

Sudija je, prema običaju za najstrožu kaznu u Egiptu, presudu uputio glavnom muftiji, koji treba da iznese svoje neobavezujuće mišljenje, naveo je AP.

Na prvom suđenju koje je održano danas, Morsi i još 130 drugih, među kojima na desetine pripadnika palestinskog pokreta Hamas i libanske šiitske grupe Hezbolah, optuženi su za bjekstvo iz zatvora i napade na policiju tokom pobune 2011. protiv tadašnjeg predsjednika Hosnija Mubaraka.

U zatvoru se nalazi 27 optuženih, uključujući Morsija, dok je ostalima, među kojima je vjerski vođa iz Katara Jusuf al-Karavdi, suđeno u odsustvu.

Na drugom suđenju, Morsi i 35 optuženih, uključujući vođe Muslimanskog bratstva, optuženi su za kovanje zavjere sa Hamasom i Iranom na destabilizaciji Egipta.

Optuženi se terete da su snabdijevali iransku elitnu Revolucionarnu gardu sa obavještajnim izveštajima u cilju destabilizacije zemlje.

Tužilaštvo navodi da su oni sprovodili špijunsku aktivnost u ime Muslimanskog bratstva i Hamasa od 2005. do avgusta 2013. "sa ciljem izvođenja terorističkih napada u zemlji kako bi širili haos i srušili režim".

Za ove optužbe, takođe, zaprijećena je smrtna kazna.

Morsi se suočava sa još dva suđenja - za vrijeđanje sudstva i špijuniranje za Katar, koji je bio glavna podrška Muslimanskom bratstvu.

Morsi, prvi slobodno izabrani predsjednik Egipta, svrgnut je vojnim pučem koji je predvodio sadašnji predsjednik Abdel Fatah al-Sisi, u julu 2013, nakon masovnih uličnih demonstracija na kojima je tražena njegova ostavka, poslije samo godinu dana provedenih na vlasti.

Nakon što je Morsi svrgnut, nova vlada je počela obračun sa njegovim pokretom Muslimansko bratstvo, u kome je na stotine ljudi ubijeno, a hiljade utamničeno.

Sisi se obavezao da će iskorijeniti Muslimansko bratstvo, pokret star 87 godina, koji je pobjeđivao na izborima, između pada Mubaraka i pobjede Morsija na predsjedničkim izborima u maju 2012.

Egipatske vlasti su proglasile Muslimansko bratstvo za terorističku organizaciju u decembru 2013, a za samo verbalnu podršku pokretu zaprijećene su stroge zatvorske kazne.

Bonus video: