Australija opozvala ambasadora iz Indonezije

Nijedan od osmoro osuđenika koji su noćas strijeljani nije želio povez preko očiju, i zajedno su pjevali u posljednjim trenucima života, rekao je za Sidnej morning herald pastor koji je prisustvovao njihovom strijeljanju
0 komentar(a)
Beninjo Akvino, Foto: Reuters
Beninjo Akvino, Foto: Reuters
Ažurirano: 29.04.2015. 15:26h

Australija je opozvala svog ambasadora iz Indonezije, pošto su dva njena građanina pogubljena zbog krijumčarenja droge, prenosi danas britanski BBC.

Endrju Čen i Mjuran Sukumaran su bili među osmoro ljudi iz nekoliko zemalja, koji su pogubljeni streljanjem rano jutros u zatvoru na ostrvu Nusakambangan.

Australija je uložila velike diplomatske napore da spase Čena i Sukumaran, osuđene 2006. da su bili vođe grupe australijskih krijumčara heroina, poznate kao Bali devet.

Australijski premijer Toni Abot rekao je juče da su pogubljenja "surova i nepotrebna", i dodao da su Čen i Sukumaran "u potpunosti rehabilitovani" dok su bili u zatvoru.

"Poštujemo suverenitet Indonezije, ali osuđujemo ono što je učinjeno, i to ne može prosto da bude posao kao i svaki drugi", rekao je on.

To je prvi put da je Australija opozvala ambasadora iz Indonezije, i prvi put da je ikada opozvala ambasadora zbog pogubljenja nekog svog građanina u inostranstvu.

Dopisnik BBC iz Indonezije Džon Donison ocijenio je da je Indonezija veoma važna zemlja za Australiju, jer dvije zemlje blisko sarađuju u pitanjima azilanata i borbe protiv terorizma.

I brazilska vlada izrazila je "duboku zaprepašćenost" zbog pogubljenja njenog građanina Rodriga Gularta, dodajući da je to "ozbiljan događaj u odnosima dvije zemlje".

Gulartova porodica rekla je prije pogubljenja da on ima šizofreniju i da ne treba nad njim da bude izvršena smrtna kazna.

Gularte je bio drugi brazilski građanin koji je u posljednja četiri mjeseca pogubljen u Indoneziji zbog krijumčarenja droge. Prvi je pogubljen u januaru, nakon čega je Brazil opozvao svog ambasadora iz Indonezije.

Sinoć je trebalo da bude pogubljena i Filipinka Meri Džejn Fijesta Velozo, ali je izvršenje smrtne kazne nad njom u posljednji čas opozvano, pošto su filipinski zvaničnici rekli da je žena koju je ona optužila da joj je podmetnula drogu uhapšena na Filipinima.

Iz kabineta filipinskog predsjednika je saopšteno da "im je laknulo i da su zahvalni", ali su naglasili "da smrtna kazna nad Velozo nije poništena".

Još jedan Francuz, osuđen za krijumčarenje droge, koji je prvobitno trebalo da bude strijeljan sa ovom grupom, izbjegao je to jer se još postupa po njegovoj žalbi.

Francuska vlada saopštila je da "ponavlja svoje protivljenje smrtnoj kazni, u svim slučajevima i okolnostima".

Nijedan od osmoro osuđenika koji su noćas strijeljani nije želio povez preko očiju, i zajedno su pjevali u posljednjim trenucima života, rekao je za Sidnej morning herald (Sydney Morning Herald) pastor koji je prisustvovao njihovom strijeljanju.

Indonezija ima jedan od najstrožih zakona protiv droge na svijetu, a 2013. je okončala četvorogodišnji moratorijum na pogubljenja.

Taj arhipelag navodi da mora da sprovodi tako drakonske mjere jer i sam ima problema sa drogom, odnosno od posljedica njenog konzumiranja svakoga dana umre 33 Indonežanina, prema Nacionalnoj agenciji za narkotike.

Bonus video: