Eritreja zemlja gdje se najviše cenzurišu mediji

Za izradu liste Komitet za zaštitu novinara se oslanja na 15 kriterijuma, kao što su kontrola interneta, nedostatak privatnih medija, restrikcije za kretanje novinara itd
91 pregleda 0 komentar(a)
Eritreja novine, Foto: Africa Review
Eritreja novine, Foto: Africa Review
Ažurirano: 02.05.2012. 14:26h

Eritreja je pretekla Sjevernu Koreju i postala zemlja u kojoj se najivše cenzurišu mediji u svijetu, dok su Sirija i Iran na trećem i četvrtom mjestu, prema posljednjem izvještaju Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) objavljenom danas.

Ova nevladina organizacija sa sjedištem u Njujorku navela je da je Eritreja izbila na čelo ove liste poslije odluke vlasti te zemlje na Rogu Afrike da zabrane sve strane medije i da strogo kontrolišu lokalnu štampu preko Ministarstva za informisanje.

"Svaki put kada neki novinar treba da napiše članak, vlasti određuju teme intervjua i govore koji su konkretni uglovi koje treba obraditi", rekao je jedan eritrejski novinar koji je želio da ostane anoniman.

"Imamo običaj mnogo da pišemo o predsjedniku (Isajasu Afevorkiju) da bi ostao u žiži javnosti", dodao je taj novinar.

U izvještaju je Komitet za zaštitu novinara naveo da se 10 zemalja ističu kao najveći cenzori time što brane međunarodne medije, stavljaju "diktatorske kontrole" na domaće medije i uvode druga ograničenja.

Sjeverna Koreja je sa prvog došla na drugo mjesto po cenzuri u svijetu.

Komitet je primijetio da su se pojavile "male naprsline" u toj inače zatvorenoj zemlji, kao što je otvaranje kancelarije američke novinske agencije Asošiejted pres u Pjongjangu.

Sirija je pojačala ograničenja medijima od prošlog proljeća, kada je počelo gušenje narodne pobune protiv režima predsjednika Bašara al-Asada, i zbog toga sa devetog došla na treće mjesto po cenzuri.

"Zabranom međunarodnim medijima da uđu u zemlju i da slobodno izvještavaju o tome šta se dešava, i napadima na sopstvene novinare Sirija se trudi da spusti crnu zavjesu na pobunu koja traje godinu dana", navodi Komitet za zaštitu novinara u izvještaju.

Ostalih 10 najgorih cenzora na svijetu su Ekvatorijalna Gvineja, Uzbekistan, Mjanmar, Saudijska Arabije, Kuba i Bjelorusija.

Za izradu ove liste CPJ se oslanja na 15 kriterijuma, kao što su kontrola interneta, nedostatak privatnih medija, restrikcije za kretanje novinara itd.

Izvješaj je objavljen povodom Svjetskog dana slobode medija koji se obilježava 3. maja.

Bonus video: