Bajden i Si će se sastati na margini skupa G20

Dvojica vođa će razgovarati o tome kako na "odgovoran način" da upravljaju rivalitetima Kine i SAD, i istovremeno nastojati da rade zajedno tamo gdje im se interesi poklapaju, kazali su iz Bijele kuće

1345 pregleda 0 komentar(a)
Nekoliko puta razgovarali telefonom i putem video veze, Foto: Reuters
Nekoliko puta razgovarali telefonom i putem video veze, Foto: Reuters

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džo Bajden sastaće se sa svojim kineskim kolegom Si Đinpingom 14. novembra na Baliju u Indoneziji, na margini samita G20, objavila je danas Bijela kuća, u vrijeme kada vladaju jake tenzije između dvije supersile.

Dvojica vođa, kojima će to biti prvi susret uživo od izbora Džoa Bajdena, će razgovarati o tome kako na "odgovoran način" da upravljaju rivalitetima Kine i SAD, i istovremeno nastojati da rade zajedno tamo gdje im se interesi poklapaju, rekla je u saopštenju portparolka Bijele kuće Karin Žan-Pjer, koristeći izraze koje obično koriste Amerikanci.

Bajden i Si, koji su već nekoliko puta razgovarali telefonom i putem video veze, takođe će govoriti o nizu međunarodnih i regionalnih pitanja, rekla je ona, ne navodeći konkretno kojih.

"Ono što hoću da uradim kada budemo razgovarali je da utvrdim tip crvenih linija" koje treba da poštujemo, rekao je juče Bajden na konferenciji za novinare u Vašingtonu.

On je rekao da američka doktrina oko Tajvana nije uopšte promijenjena, izbjegavajući da ponovo iznese ranije riječi koje su iritirale Peking i prema kojima je će američka vojska braniti Tajvan ako bude napadnut.

Si Đinping je prošlog mjeseca dobio treći mandat na kongresu Komunističke partije Kine, osnaživši svoj status najmoćnijeg kineskog vođe od Mao Cedunga. To izaziva strahovanja na Tajvanu, ali takođe u Vašingtonu, da će Kina udvostručiti napore da ostvari ponovno ujedinjenje sa tim autonomnim ostrvom.

Posljednji razgovor dvojice zvaničnika bio je krajem jula i timovi Bijele kuće rade nedjeljama na organizaciji bilateralnog susreta na Baliju.

U međuvremenu, tenzije između Vašingtona i Pekinga se nisu smanjile, naprotiv. Odnose se na Tajvan ali takođe na pozicioniranje svake sile prema Rusiji i njenoj invaziji Ukrajine, kao i na njihov tehnološki i trgovinski rivalitet u trenutku kada Amerikanci pokuišavaju ponovo da pokrenu svoju savremenu industriju da bi smanjili zavisnost od Kine.

Bonus video: