Izrael je saopštio da je započeo pripreme za odlazak Palestinaca iz Gaze uprkos globalnoj osudi plana predsjednika SAD Donalda Trampa da isprazni tu teritoriju od njenog stanovništva. Egipat je pokrenuo diplomatsku ofanzivu iza kulisa protiv ovog predloga, upozoravajući da bi mogao ugroziti njegov mirovni sporazum s Izraelom, rekli su zvaničnici.
Trampova administracija je već ublažila određene aspekte plana nakon što je naišao na široku međunarodnu osudu, tvrdeći da bi preseljenje Palestinaca bilo privremeno. Američki zvaničnici su dali malo detalja o tome kako ili kada bi plan bio sproveden.
Tramp je juče rekao da će Izrael predati Gazu SAD nakon rata i da neće biti potrebni američki vojnici za njegov plan obnove te teritorije.
“Palestinci bi već bili preseljeni u daleko sigurnije i ljepše zajednice, sa novim i modernim domovima, u regionu”, objavio je na svojoj platformi Truth Social.
Palestinci su žestoko odbacili Trampov predlog, strahujući da im Izrael nikada neće omogućiti povratak. Egipat je upozorio da bi protjerivanje Palestinaca destabilizovalo region, navodi Asošiejtid pres (AP).
Saudijska Arabija, još jedan ključni saveznik SAD, takođe je odbacila bilo kakvo masovno preseljenje Palestinaca i saopštila da neće normalizovati odnose s Izraelom, što je ključni cilj Trampove administracije, bez osnivanja palestinske države koja uključuje Gazu.
Tramp i izraelski zvaničnici su predloženo preseljenje iz ratom razorene Gaze predstavili kao dobrovoljno, ali su Palestinci jednoglasno izrazili odlučnost da ostanu u svojoj domovini.
Izraelski ministar odbrane Kac je rekao da zemlje koje su se protivile vojnim operacijama u Gazi treba da prime Palestince
Tramp i izraelski zvaničnici nisu rekli kako bi reagovali ako Palestinci odbiju da odu. Međutim, organizacija Hjuman rajst voč i druge grupe kažu da bi plan, ako bi bio sproveden, predstavljao “etničko čišćenje”, odnosno prisilno preseljenje civilnog stanovništva određene etničke grupe iz geografskog područja.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac izjavio je juče da je naložio vojsci da započne pripreme za omogućavanje emigracije velikog broja Palestinaca iz Gaze preko kopnenih prelaza, kao i za “posebne aranžmane za izlazak morskim i vazdušnim putem”.
AP je prenio da na terenu nije bilo neposrednih znakova takvih priprema.
Kac je rekao da zemlje koje su se protivile izraelskim vojnim operacijama u Gazi treba da prime Palestince, prenio je Rojters.
“Zemlje poput Španije, Irske, Norveške i drugih, koje su iznosile optužbe i lažne tvrdnje protiv Izraela zbog njegovih akcija u Gazi, pravno su obavezne da omoguće svakom stanovniku Gaze ulazak na svoju teritoriju”, rekao je.
Egipatski predsjednik Abdel-Fatah el-Sisi još nije javno reagovao na Trampov predlog da se većina od 2,3 miliona Palestinaca iz Gaze preseli, a da SAD preuzmu obnovu te teritorije.
Međutim, egipatski zvaničnici su u srijedu, pod uslovom da ostanu anonimni, kazali da je Kairo jasno stavio do znanja Trampovoj administraciji i Izraelu da će se suprotstaviti bilo kakvom takvom predlogu i da je mirovni sporazum s Izraelom, koji traje skoro pola vijeka, u opasnosti.
Jedan zvaničnik je rekao da je ta poruka proslijeđena i Izraelu i njegovim zapadnoevropskim saveznicima, uključujući Britaniju, Francusku i Njemačku.
Zapadni diplomata u Kairu, koji je takođe govorio anonimno, potvrdio je da je primio poruku Egipta kroz više kanala. Diplomata je, prema navodima AP-a, rekao da Egipat ovaj plan shvata veoma ozbiljno i da ga vidi kao prijetnju svojoj nacionalnoj bezbjednosti.
On je dodao da je Egipat ranije odbacio slične predloge koje su iznosile administracija Džoa Bajdena i evropske zemlje na početku rata. Ti raniji predlozi su bili razmatrani privatno, dok je Tramp svoj plan objavio na konferenciji za novinare u Bijeloj kući, zajedno s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom.
Hamas, koji i dalje kontroliše veći dio Gaze, u više navrata je osudio Trampov predlog, a juče je poručio da bi svako američko preuzimanje enklave smatrao okupacijom, implicirajući da bi odgovorio oružanim otporom.
Bonus video:
