Napravljen čip koji upozorava roditelje i sprečava tragedije

Aplikacija je ponovo aktuelizovana pošto je u posljednja dva mjeseca petoro djece u Izraelu umrlo od toplotnog udara nakon što su zaboravljena u automobilima, a prije nekoliko dana je u Teksasu otac na zadnjem sjedištu zaboravio šestomjesečnu bebu i sjetio se toga tek nakon 10 sati kada je bilo prekasno.
123 pregleda 0 komentar(a)
SMS poruke, mobilni telefon, Foto: Shutterstock
SMS poruke, mobilni telefon, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 21.08.2016. 13:40h

Tragedije u američkoj državi Teksas i u Izraelu su aktuelizovale problem zaboravljanja djece u automobilu na parkingu što mnogi smatraju rastućim svjetskim fenomenom. Koliko god nevjerovatno zvučalo, da neko može zaboraviti sopstveno dijete, izbacivanje iz dnevne rutine i mali poremećaji u fazi kada roditelji se još nisu potpuno probudili mogu dovesti do tragičnih posljedica. Zato je jedan izraelski biznismen razvio aplikaciju i uređaj koji opominju zaboravne roditelje koji su ostavili djecu ili ljubimce u automobilu.

Aplikacija je ponovo aktuelizovana pošto je u posljednja dva mjeseca petoro djece u Izraelu umrlo od toplotnog udara nakon što su zaboravljena u automobilima, a prije nekoliko dana je u Teksasu otac na zadnjem sjedištu zaboravio šestomjesečnu bebu i sjetio se toga tek nakon 10 sati kada je bilo prekasno.

Dogodilo se to prije nekoliko godina zamalo i biznismenu Moši Jerušalmiju koji je ostavio svog dvogodišnjeg sina, ali ga se ipak sjetio poslije nekoliko minuta i dijete je ostalo nepovrijeđeno. Posle toga je on, koristeći tehnologiju sličnu nanogicama za posmatranje zatvorenika, razvio 2fajnd-mali čip koji se može staviti na bebu, kućnog ljubimca ili na prtljag. U slučaju da postoji određena razdaljina između djeteta i roditelja čip će poslati upozorenje na mobilni telefon.

Na svom vebsajtu 2Find je objavio video-snimak oca koji ostavlja bebu u kolima dok razgovora preko mobilnog telefona. Minut kasnije dobija SMS koji ga podsjeća da je zaboravio na dijete, pa se brzo vraća. Ako odgovora roditelja nema u roku od četiri minuta, aplikacija će poslati upozorenje svakome čije se ime nalazi na određenoj listi. To drugo upozorenje ima zadatak da ukaže na opasnost ako roditelj ili bejbi siter ima neki problem s mobilnim telefonom, ode na sastanak ili ostavi telefon u kancelariji. Takva tehnologija je razvijana tokom četiri godine i investitori su u nju uložili milion dolara, prenose mediji. Naprava se može kupiti preko interneta, a planirano je da se pojavi uskoro u izraelskim prodavnicama. Investitori se nadaju prodaji i u SAD, Evropi i Australiji.

Vijest o aplikaciji objavljena je nanovo pošto je umrla jedna 16-mjesečna izraelska djevojčica ostavljena u automobilu u naselju Betar Ilit. Prethodno je jedan četvorogodišnji dečak umro u beduinskom naselju Rahat na jugu zemlje pod sličnim okolnostima. Problem djece ostavljene u parkiranim automobilima je svjetski fenomen, izjavila je Avital Epel-Pinkas iz nevladine organizacije Beterem, koja se fokusira na bezbjednost dece, za sajt Medija lajn.

"Ne znamo da li se o tim slučajevima više izvještava ili je to zbog stresa i mnogobrojnih obaveza roditelja. To je nešto što se svakome može desiti", rekla je ona, objasnivši da se to često dešava kada se poremeti jutarnja rutina i kada drugi roditelj odnosi djecu u vrtić ili kada vozač razgovara preko telefona dok parkira vozilo.

Najmanje 27 djece umrlo je u SAD u pregrijanim automobilima od početka godine, među kojima šestoro djece iz Teksasa, upozoravaju stručnjaci. U SAD je u 2015. godini, zbog neodgovornosti roditelja, na isti način stradalo 15 djece.

Porast broja djece nastradale od toplotnog udara u automobilima u SAD povećao se 90-ih godina prošlog vijeka, poslije uvođenja bočnih vazdušnih jastuka u putničkim automobilima, pa djeca na zadnjim sjedištima ostaju neprimijećena, navode stručnjaci.

Policija i stručnjaci upozoravaju roditelje da uvijek otvore zadnja vrata kada parkiraju vozila. Takođe, potrebno je da zaposleni u vrtićima kontaktiraju roditelje kada se njihova djeca ne pojave u obdaništu. Ostaje da se vidi da li će aplikacija iz Izraela riješiti dio ovog velikog problema.

Bonus video: