Koliko su memorijske kartice pouzdane?

Memorijske kartice su uređaji bazirani na NAND fleš memoriji. Ova relativno nova tehnologija brzo je pronašla svoj put na tržište u vidu fleš medija, solid-stejt diskova i raznih tipova memorijskih kartica
152 pregleda 0 komentar(a)
memorijska kartica, kartica, memorija, Foto: Shutterstock
memorijska kartica, kartica, memorija, Foto: Shutterstock
Ažurirano: 31.10.2015. 16:34h

Ili šta bi sve trebalo da znate o memorijskim karticama, njihovoj zaštiti, radu i vraćanju podataka kada do njihovog gubitka ili oštećenja dođe.

Memorijske kartice su uređaji bazirani na NAND fleš memoriji. Ova relativno nova tehnologija brzo je pronašla svoj put na tržište u vidu fleš medija, solid-stejt diskova i raznih tipova memorijskih kartica.

Ukupan broj proizvedenih uređaja baziranih na ovoj vrsti memorije zauzima drugo mjesto sa preko 25 odsto. Takođe, memorijske kartice dale su svoj izuzetan dopirinos minijaturizaciji. Da nije njih sve te kamere, telefoni, diktafoni, plejeri i raznorazni drugi gedžeti bili bi daleko veći, teži, a samim tim neuporedivo manje mobilni. Osim izuzetno malih dimenzija, kartice su izuzetno otporne na udare, potrese, a u nekim slučajevima čak i na vodu.

Koristimo ih svakodnevno u mobilnim telefonima, kamerama, aparatima, GPS navigacijama i raznim drugim uređajima. Uglavnom stižu zajedno sa njima, pa i ne obraćamo pažnju na karticu sve dok ne popunimo memoriju do kraja ili do eventualnog otkazivanja rada kartice kad možemo ostati bez važnih podataka.

Prema iskustvu Data Solutions bloga često se dešava da je korisnicima potrebno vraćanje izgubljenih podataka sa memorijskih kartica koje su pretrpjele značajne deformacije memorijskog čipa i/ili su vodovi unutar same kartice prekinuti. Nažalost,spasavanje podataka u slučaju deformacije memorijskog čipa tehnički nije moguće. S druge strane, kartice koje su prestale da rade usljed tzv. potrošnje memorijskog čipa, loma pojedinih konektora ili kućišta, obrisani podaci u najvećem broju slučajeva mogu biti spaseni.

Uopšteno gledano, memorijske kartice jesu pouzdane ako ih pravilno koristimo. Ukoliko želite da produžite vijek rada I trajanja memorijskoj kartici obratite pažnju gdje je držite kada nije u uređaju u kom je standardno koristite - neka to bude tamno, suvo i mjesto daleko od direktnog izvora toplote. Vodite računa i o tome da je ne formatirate često, nego sačekajte da se memorija iskoristi do kraja. Za kraj smo ostavili ono trivijalno, ali jako bitno, što nas je iskustvo i naučilo i pokazalo! Zbog malih dimenzija kartica se često izgubi, a tad ne postoji nikakva mogućnost spasavanja podataka (osim ako nemate bekap).

Vodite računa i o ovome:

  • ko proizvodi karticu ("no name" proizvodi podložniji su kvaru i sporiji su)
  • koje brzine i klase je kartica (da ne bi usporavala telefon i rad)
  • za napredniji rad birajte višu klasu i brzinu kartice
  • što brža i viša klase kartice, to je i cijena viša (nezavisno od kapaciteta)
  • naznačeni kapacitet kartice za 10 do 20 odsto je niži u stvarnosti
  • provjerite da li vaš uređaj podržava izabran tip kartice prije kupovine
  • u opticaju su SD (2 GB), SDHC (4, 8, 16, 32 GB) i SDXC kartice (64 GB i više).

Mondo.rs

Bonus video: