HRA: Umjesto nezakonitog izbora, Spajić trebalo da traži ostavku Šaranovića ili da predloži Skupštini da ga razriješi

"Uprava policije mora biti profesionalna, politički i ideološki neutralna služba svih građana, a ne partijski plijen bilo koje stranke, pogotovo ne onih koje se deklarišu kao proevropske i demokratske"

13106 pregleda 11 komentar(a)
Foto: HRA
Foto: HRA

Akcija za ljudska prava (HRA) uputila je protest zbog partijske borbe za kontrolu nad Upravom policije i kršenja Zakona o unutrašnjim poslovima (ZoUP) u postupku izbora vršioca dužnosti direktora Uprave policije.

Iz HRA su ocijenili da je Vlada sinoć jedino mogla da ne izabere vršioca dužnosti, a da onda premijer Milojko Spajić od ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića zatraži ostavku ili da predloži Skupštini da ga razriješi.

"Uprava policije mora biti profesionalna, politički i ideološki neutralna služba svih građana, a ne partijski plijen bilo koje stranke, pogotovo ne onih koje se deklarišu kao proevropske i demokratske. ZoUP propisuje da Vlada na predlog ministra unutrašnjih poslova za vršioca dužnosti određuje jednog od rukovodilaca unutrašnje organizacione jedinice Policije koji ispunjava uslove za direktora", saopšteno je iz HRA.

Dodaju da je Vlada sinoć odlučila da premijer ima pravo da predloži vršioca dužnosti, a zatim i usvojila njegov predlog, umjesto predloga ministra, iako ne postoji propis koji Vladi daje za pravo da postupi na takav način.

"Ono što je Vlada sinoć jedino mogla da uradi je da ne izabere vršioca dužnosti, a premijer da od ministra zatraži ostavku ili da predloži Skupštini da ga razriješi. Niz improvizacija, neutemeljenih u zakonu, pokrenut je još ranije odlukom ministra unutrašnjih poslova da raspiše konkurs za v.d. direktora i sprovede poligrafsko testiranje prijavljenih kandidata, iako takav postupak Zakon ne poznaje. Na žalost, na sceni je očigledna bezobzirna partijska borba za kontrolu policije, iako je propisano da ona u svom radu mora biti politički i ideološki neutralna (ZoUP, čl. 14). U takvim okolnostima možemo samo da se pitamo kome je stalo do takve profesionalne policije, a kome do produženog uticaja kriminalnih klanova na njen rad? Posebno zabrinjava to što bi cijena ovih poltičkih i pravnih improvizacija mogla biti propuštanje istorijske šanse za skori ulazak Crne Gore u Evropsku uniju", zaključuje se u saopštenju HRA.

Bonus video: