Bakić bi s policijom na Mušovića Rijeku: Predsjedniku Opštine Kolašin smetaju mještani koji štite Ljevaju

Odjeljenje bezbjednosti Kolašin u svim dosadašnjim slučajevima, zbog neispunjavanja propisanih uslova, obavještavala podnosioca zahtjeva - Opštinu Kolašin da se nijesu ispunili zakonski uslovi za pružanje pomoći...

44427 pregleda 12 komentar(a)
Mještani odlučni u namjeri da sačuvaju rijeku (sa jednog od ranijih protesta), Foto: Jelena Jovanović
Mještani odlučni u namjeri da sačuvaju rijeku (sa jednog od ranijih protesta), Foto: Jelena Jovanović

Predsjednik Opštine Kolašin Petko Bakić više puta je od tamošnje policije tražio pomoć u realizaciji projekta kojim se rijeka Ljevaja preusmjerava za potrebe vodosnabdijevanja ski-centara na Bjelasici i osnježavanje skijaških staza, odnosno da sklone mještane Mušovića Rijeke koji su već nekoliko puta spriječili izvođača radova da prođe ka gradilišu.

Isto to su činili i predstavnici konzorcijuma “Sigilum Co”, sa kojima je Uprava za kapitalne projekte potpisala ugovor o izradi tehničke dokumentacije i izvođenju radova na izgradnji hidrotehničke infrastrukture za potrebe ski-centara.

To proizilazi iz odgovora Uprave policije koji su juče dostavljeni “Vijestima”.

Mještani kolašinskog sela Mušovića Rijeka mjesecima se protive, kako navode, vođenje rijeke “uzbrdo” cijevima do Bjelasice.

Neki od njih 13. maja “Vijestima” su kazali da su dobili informaciju da je u Kolašin stigao načelnik Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”, Haris Đurđević, te da se u tom gradu našao i sa predstavnikom izvođača radova, a da je tema sastanka i nasilni prolaz preko njihovih imanja i otimanje rijeke Ljevaje.

Iz Uprave policije kazali su da je Đurđević, shodno redovnim poslovima, zadacima i odgovornostima, tog dana boravio u radnoj posjeti Odjeljenju bezbjednosti Kolašin, “koja je jedna od organizacionih jedinica u sastavu Regionalnog centra bezbjednosti ‘Sjever’ kojim Đurđević rukovodi”.

“On je u službenim prostorijama Odjeljenja bezbjednosti Kolašin održao radni sastanak sa načelnikom i saradnicima Odjeljenja bezbjednosti Kolašin, a sve u cilju podizanja nivoa bezbjednosti u susret ljetnjoj turističkoj sezoni, te planiranju pojačanih aktivnosti iz nadležnosti policije, a kojem su pored predstavnika Uprave policije prisustvovali i predsjednik Opštine Kolašin i načelnik Komunalne policije Opštine Kolašin”, kazali su iz UP.

Navode da je jedna od tema sastanka bila i “pružanje pomoći Opštini Kolašin i Komunalnoj policiji Opštine Kolašin u odnosu na više zahtjeva koje je u ime ove Opštine Odjeljenju bezbjednosti Kolašin uputio predsjednik Opštine, a koja se konkretno odnosi na problem realizacije projekta vodovodnog sistema kojim se obezbjeđuju potrebne količine vode za piće, sanitarne potrebe, protivpožarnu zaštitu i osnježavanje ski staza planinarskih centara Kolašin 1600 i Kolašin 1450”.

“U odnosu na ove zahtjeve Uprava policije, Odjeljenje bezbjednosti Kolašin je u svim dosadašnjim slučajevima, zbog neispunjavanja propisanih uslova podnosioca zahtjeva (Opština Kolašin) obavještavala da se nijesu ispunili zakonski uslovi za pružanje pomoći”, objasnili su iz UP.

“POJAŠNJENJE ZAKONSKE PROCEDURE”

Iz te bezbjednosne institucije ističu da je, konkretno, tema sastanka bila pojašnjavanje zakonske procedure podnosiocu zahtjeva, odnosno predstavnicima Opštine Kolašin, o uslovima koji moraju biti ispunjeni da bi Uprava policije OB Kolašin, samostalno ili uz ispomoć drugih organizacionih jedinica Regionalnog centra bezbjednosti “Sjever”, shodno bezbjednosnoj procjeni s terena, pružila pomoć u postupku izvršenja njihovih odluka:

“Shodno Pravilniku o pružanju pomoći državnim i drugim organima u postupku izvršenja njihovih odluka (Službeni list CG, br. 16/2024 od 23.02.2024. godine) i članu 34 Zakona o unutrašnjim poslovima (Službeni list CG, br.​​ 70/2021,​​ 123/2021,​​ 3/2023​​ i​​ 84/2024), a koji precizno definišu uslove pružanja pomoći državnim organima, organima državne uprave, organima lokalne samouprave i organima lokalne uprave u postupku izvršenja njihovih odluka”.

Demantovali su tvrdnje mještana sela Mušovića Rijeka, iznijete u pitanjima “Vijesti” - da je Đurđević u Kolašin došao sa predstavnicima izvođača radova, ali su potvrdili da su dijelu sastanka prisustvovali i predstavnici “Sigiluma”.

“Nije tačna informacija da je načelnik Haris Đurđević u Kolašin došao zajedno sa predstavnicima firme ‘Sigilum’, a čiji su predstavnici prisustvovali dijelu radnog sastanka koji se odnosio na problem započinjanja radova na realizaciji projekta vodosnabdijevanja. Njima je ovom prilikom pojašnjena zakonska procedura u odnosu na konkretan slučaj. Dakle, istaknuto je da shodno zakonskoj proceduri predstavnici pomenute firme ne mogu podnositi zahtjev Upravi policije za pružanje pomoći u realizaciji predmetnog projekta, već da shodno prethodno citiranim zakonskim i podzakonskim aktima policijski službenici mogu, kada su za to ispunjeni uslovi, pružati pomoć samo državnim organima, organima državne uprave, organima lokalne samouprave i organima lokalne uprave u postupku izvršenja njihovih odluka”, kazali su iz UP.

Odgovarajući “Vijestima” na pitanje na čiji zahtjev se Đurđević umješao u spor mještana sa izvođačem radova, i je li, pošto je odlučio da u sporu učestvuje, upoznat sa brojnim primjedbama laičke i stručne javnosti na taj planirani projekat vodosnadbijevanja privatnih turističkih objekata i vještačko osnježivanje ski-centara na Bjelasici, ali i sa tim što mještani tvrde da će faliti vode za potrebe sela i rad jedne od najstarijih hidrocentrala u Crnoj Gori, kazali su da se načelnik RCB “Sjever” nije umiješao u taj spor.

“Đurđević se ni na čiji zahtjev, niti samoinicijativno nije umiješao u spor, već je cilj dijela sastanka na ovu temu, prevashodno bio da se svim akterima, koji se dovode u vezu sa ovim aktivnostima: predstavnicima Opštine kao podnosiocima zahtjeva, Komunalnoj policiji - koja ima ovlašćenja da pruža asistenciju i primjenjuje ovlašćenja u sprovođenju odluka Opštine i predstavnicima firme koja je izvođač pomenutih radova, pojasni uloga policije u sprovođenju konkretne odluke, te ih je tom prilikom načelnik Đurđević informisao da bi svako postupanje policije mimo prethodno citiranih zakonskih i podzakonskih akata bilo nezakonto. Ističemo da se službenici Uprave policije ne uključuju niti opredjeljuju na bilo čiju stranu niti u eventualne sporove mještana sa izvođačem radova u odnosu na navedeno mišljenje laičke i stručne javnosti da bi realizacija navedenog projekta mogla ugroziti vodosnadbijevanje sela i rad jedne od najstarijih hidrocentrala u Crnoj Gori, već će isključivo postupati u okviru svojih zakonskih ovlašćenja koja se odnose na pružanje pomoći državnim organima, organima državne uprave, organima lokalne samouprave i organima lokalne uprave u postupku izvršenja njihovih odluka, u situacijama kada su za to ispunjeni zakonom predviđeni uslovi”, kazali su iz UP.

Bonus video: