Sindikat zaposlenih RTCG: 650 zaposlenih u najugroženijoj kategoriji, umjesto povećanja, hoće smanjenje koeficijenata

Sindikat u otvorenim pismu tvrdi da Raonić i menadžment žele da povećaju koeficijent rukovodnom kadru, i da se novac troši na renoviranje, netransparentne varijable, finansiranje putovanja članova menadžmenta na egzotične destinacije...

8035 pregleda 84 reakcija 31 komentar(a)
Foto: Luka Zeković
Foto: Luka Zeković

Više od 80 odsto zaposlenih u RTCG-u pripada najugroženijoj kategoriji zaposlenih u toj medijskoj kući.

To stoji u otvorenom pismu koje je Sindikata zaposlenih RTCG uputio predsjedniku Vlade Crne Gore, Skupštini, Vladi i Ministarstvu finansija.

U pismu se navodi da je razlog obraćanja teška finansijska situacija u kojoj se nalaze zaposleni jer se već četvrti mjesec ne postiže dogovor sa menadžmentom o povećanju zarada u skladu sa preporukama Ministarstva finansija koje se odnose na primanja zaposlenih u javnom sektoru.

"Kao što je poznato, u pitanju je mjera kojom se pokušavaju sanirati posljedice inflatornog udara na najugroženiju kategoriju zaposlenih (kategorija D). U RTCG-u radi oko 650 zaposlenih koji pripadaju ovoj kategoriji".

Generalni direktor RTCG Boris Raonić je na prethodnoj sjednici Savjeta rekao da je optimista da će ove sedmice doći do dogovora, kao i da je pred njima veliki administrativni posao jer treba zaključiti 740 novih ugovora o radu, koliko je zaposlenih u toj medijskoj kući.

Iz Sindikata navode da imaju apsurdnu situaciju, jer je Vlada radnicima u javnom sektoru kojem pripada i RTCG za kategoriju D odobrila povećanje od više od 20 procenata, ali se, kako tvrde, zbog konstantnih opstrukcija menadžmenta koji u komunikaciji sa Sindikatom svakodnevno iznalazi nove izgovore, zahtjeve i uslove, dogovor ne postiže.

"Poslije prvobitnih ignorisanja naših zahtjeva za povećanjem zarada počev od januara tekuće godine, koje smo inicirali još u novembru prethodne godine, danas se suočavamo sa konstantnim odugovlačenjem pregovora, fingiranjem istih i pokušajima stvaranja razdora među zaposlenima".

Tvrde da je Raonić 4. aprila na Skupštini Sindikata kojoj su prisustvovali pojedini članovi Savjeta RTCG-a i predstavnici Unije slobodnih sindikata Crne Gore, javno rekao da je menadžment za povećanje u ovoj godini izdvojio milion eura, a potom to i potvrdio na sjednici Savjeta RTCG-a u prenosu na RTCG2 13. aprila ove godine.

"Na toj sjednici je u javnost poslata poruka o jedinstvenom rješenju oba sindikata i menadžmenta, uz minimalne korekcije i preporuku za hitno postizanje dogovora. Međutim, generalni direktor je obmanuo i javnost Crne Gore i zaposlene u RTCG-u. Umjesto da zaposleni D kategorije koji u RTCG-u svakodnevno stvaraju program za platu koja se kreće od minimalca do ispod prosječne crnogorske plate, osjete benefite povećanja zarada po jasnim preporukama Ministarstva finansija, menadžment nakon Sjednice savjeta održane 13. aprila, na zaprepašćenje našeg Sindikata (koji dugo i strpljivo učestvuje u pregovorima pokušavajući da izbjegne od strane članstva očekivane radikalnije metode sindikalne borbe), traži smanjenje predloženih koeficijenata za ionako ugrožene radnike i povećanje koeficijenata za rukovodioce koji, inače, ne pripadaju kategoriji D", piše u otvorenom pismu.

Iz Sindikata podsjećaju na eksplicitno navedene stavove ministra finansija da njegov resor neće dati saglasnot na povećanje zarada zaposlenih na rukovodećim pozicijama, odnosno onima koji ne pripadaju grupi D.

Zbog, kako kažu, četvorosmjesečnog odugovlačenja odlučili su da uključe institucije sistema jer smatraju da imaju obavezu da javnost informišu o tome šta se dešava u RTCG-u.

"Renovira se renovirano, plaćaju egzotična putovanja, ugrožava pravo na sindikalnu aktivnosti"

"Iako je generalni direktor, Boris Raonić, došao na čelo RTCG-a uz poruku da je Bastilja pala, odgovorno tvrdimo da je nastavljena tradicija svih prethodnih direktora. Danas je RTCG medijska kuća čija je zgrada iznutra pretvorena u veliko gradilište, u kojoj se za renoviranje zgrade, koju su svi prethodni direktori redovno renovirali, troše nama nepoznate sume novca, u kojoj su netransparentne takozvane varijabile, u kojoj se štedi na minimalnim povećanjima zarada za zaposlene, a o ulaganju u njihovo profesionalno usavršavanje da i ne govorimo. Danas je RTCG medijska kuća koja finansira putovanja članova menadžmenta na razne egzotične destinacije i u kojoj se radnicima koji ukazuju na sve to u 21.vijeku ugrožava zakonom zagarantovano ljudsko pravo na sindikalnu aktivnost time što se prave spiskovi sindikalaca i šalju im se pojedinačni pozivi za sastanak sa generalnim direktorom", piše u otvorenom pismu.

Iz Sindikata navode da menadžment medijske kuće nema volje da ispoštuje preporuke Ministarstva...

"Dok generalni direktor Boris Raonić svakog mjeseca prima skoro 5 prosječnih crnogorskih zarada (3.500 eura), a predsjednik Savjeta gotovo dvije prosječne crnogorske zarade (1.400 eura). Kao zaposleni u mediju koji je ogledalo Crne Gore, u mediju koji sagledava probleme našeg društva čineći ih vidljivim, ovim putem apelujemo na Vas u nadi da ćete Vi sagledati naš problem i doprinijeti njegovom rješenju u interesu zaposlenih u Javnom servisu i cjelokupnog crnogorskog društva", zaključuje se u otvorenom pismu.

Povezani članci

07. April 2023.

Raoniću plata 3.500 eura

Bonus video: