Predstavnice NVO sa Milatovićem o deportaciji izbjeglica: Podignuti spomen obilježje i uspostaviti dan sjećanja na žrtve

Predsjednik Milatović je izrazio posebno interesovanje za ličnu i porodičnu priču člana porodice jedne od žrtava deportacije

3975 pregleda 7 komentar(a)
Sastanak predstavnica NVO sa Milatovićem, Foto: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore
Sastanak predstavnica NVO sa Milatovićem, Foto: Služba za informisanje Predsjednika Crne Gore

Predstavnice više nevladinih organizacija zatražile su od predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića da se u Herceg Novom podigne spomen obilježje, te da se na državnom nivou uspostavi Dan sjećanja na žrtve deportacije bosansko-hercegovačkih izbjeglica iz Crne Gore 1992. godine.

Kako je saopšteno iz Centra za građansko obrazovanje (CGO), sastanku sa Milatovićem prisustvovale su predstavnice Akcije za ljudska prava (HRA), Tea Gorjanc Prelević, CGO-a, Daliborka Uljarević i Tamara Milaš, i Centra za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA, Ervina Dabižinović.

"Sastanku je prisustvovao i Alen Bajrović, čiji je otac Osman nezakonito uhapšen u svojoj kući u Bijeloj i deportovan zajedno sa ostalima. Njegovi posmrtni ostaci, kao i posmrtni ostaci mnogih drugih deportovanih izbjeglica, do danas nijesu pronađeni. Uslijed Deportacije smrtno su stradale najmanje 54 osobe i danas, na Međunarodni dan nestalih osoba, apelujemo na nadležne da konačno počnu djelovati u pravcu uspostavljanja pravde za porodice koje ni nakon tri decenije ne znaju gdje se nalaze posmrtni ostaci njihovih najbližih", navodi se u saopštenju.

Predsjednik je izrazio posebno interesovanje za ličnu i porodičnu priču Bajrovića.

"Nevladine organizacije HRA, CGO i ANIMA se uporno zalažu za memorijalizaciju žrtava ovog ratnog zločina još od 2011. godine, kada su zajedno sa tadašnjim istraživačem kršenja ljudskih prava Aleksandrom Sašom Zekovićem, državi prvi put uputile ove inicijative, pošto su i porodice žrtava iz Bosne i Hercegovine izrazile želju za spomen obilježjem", dodali su.

Kazali su i očekuju da Milatović napravi istorijski važan korak i aktivno podrži ove inicijative.

"Podsjećamo da su prošle, odnosno 2022. godine, po prvi put, memorijalnom okupljanju u Herceg Novom prisustvovali ministri iz Vlade Crne Gore - ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić, ministar pravde Marko Kovač, ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović, i ministar bez portfelja Adrijan Vuksanović, kao i direktor Uprave policije Zoran Brđanin", rekli su iz CGO-a.

Tada su, kako kažu, poslije 30 godina, članovi porodica žrtava prvi put čuli izvinjenje zvaničnika policije i ministarstva unutrašnjih poslova zbog nezakonitog hapšenja i izručivanja izbjeglica vojsci Srpske Republike BiH.

Time je ispunjena i jedna od tri inicijative za koje su se više od decenije zalagale HRA, CGO, ANIMA i Aleksandar Zeković.

"Ministar unutrašnjih poslova, Filip Adžić, tada je javno podržao preostale dvije inicijative nevladinih organizacija da se na mjestu okupljanja podigne spomen obilježje i obilježi dan sjećanja na žrtve ovog ratnog zločina. Međutim, do danas nemamo povratnu informaciju što je Adžić uradio da svoja obećanja ispuni", stoji u saopštenju.

Takođe, prema njihovim riječima, Skupština opštine Herceg Novi je inicijativu za podizanje spomen obilježja žrtvama deportacije samo jednom stavila na glasanje, i to u junu 2015. godine na prijedlog Dragana Šimraka iz SDP-a.

Dodali su da je za inicijativu glasalo "samo" troje odbornika, Milica Berberović (SDP) Dragan Šimrak (SDP) i Jovana Šijaković (Izbor).

"Ove 2023. godine, obilježavanju 31. godišnjice zločina Deportacije prisustvovali su predsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović i njegov savjetnik Đorđe Radulović, ministar pravde Marko Kovač, ministar rada i socijalnog staranja Admir Adrović, potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj i ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović (predsjednik Bošnjačke stranke), državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Mersudin Gredić, v.d. načelnik Centra bezbjednosti u Herceg Novom Slobodan Đokić, i državni sekretar u Ministarstvu odbrane Krsto Perović. Prisutan je bio i menadžer opštine Herceg Novi, Dušan Vukić", naveli su.

Zvaničnici Vlade su novinarima, pored ostalog, saopštili "da Crna Gora više ne bježi od prošlosti već se suočava sa njom".

Predstavnice pomenutih nevladinih organizacija su kazale da očekuju da će Crna Gora podizanjem spomenika i uspostavljanjem Dana sjećanja da oda dužnu počast nevinim žrtvama zločina Deportacije, i tako jasno iskaže opredjeljenje da više nikada ne dopusti da se bilo ko lišava slobode i prepušta smrtnoj opasnosti samo zbog svoje etničke ili vjerske pripadnosti.

Bonus video: