Mještani Bliškova i Kovrena potpuno su saglasni da područje izvorišta i jednog dijela toka Ćehotine treba da bude proglašeno zaštićenim područjem, ali da se prvo mora uraditi kolektor sa prečišćivačima jer svi kanalizacioni odvodi iz kuća i štala vode u tu riijeku.
Oni su kazali da se nadaju da će zaštitom prestati videdecenijsko zanemarivanje tog kraja Opštine.
Mještani su to kazali na javnoj raspravi, organizovanoj nakon što je Opština pripremila Nacrt Odluke o proglašenju zaštićenog područja u kategoriji spomenika prirode gornjeg toka rijeke Ćehotine, kao i Studiju zaštite.
Milka Rajović Mitrović iz Agencije za zaštitu životne sredine je navela da će se zaštitom tog područja otkloniti svi problemi koje su mještani istakli, od sječe šuma, problema otpada i da mogu da izgrade vikend naselja i sve one sadržaje koji su u skladu sa postojećim zakonima.
“Nakon proglašenja zaštićenog područja radi se petogodišnji plan upravljanja, u kojem se navode sve aktivnosti koje će biti sprovedeni a u pravljačkoj struktuti će biti ljudi iz tih mjesta, koji će predlagati šta je prioritet da se uradi na tom području”, kazala je ona.
Do sada je u Bijelom Polju zaštićenim područjem kao spomenik prirode proglašena Đalovića klisura, a gornji tok rijeke Ćehotine biće drugo zaštićeno područje, nakon što je Agencije za zaštitu životne sredine uradila studiju. Za upravljanje svim zaštićenim područjima na teritoriji bjelopoljske opštine zadužena je Agencije za upravljanje prirodnim dobrima opštine Bijelo Polje, koja je osnovana krajem prošle godine.
Mile Kljajević je kazao da za njegovih 80 godina koliko pamti niko nikada nije ulagao u taj kraj, čije su puteve uništili koncesionari nesavjesnom sječom šuma.
“Zatvoreni su škola, ambulanta, mještani su bez osnovnih uslova za život, zatvoren je most na rijeci Ćehotini i ne možemo normalno da dođemo do svojih kuća”, kazao je Kljajević.
Njemu, kao i ostalim mještanima, dopala se ideja da će na tom mjestu moći da zadrže ribnjake, da grade vodenice na mjestima na kojima su ranije bile kao i ostale objekte u skladu sa zakonom.
Branko Kljajević čija se kuća nalazi na izvoru u budućem zaštićenom području ukazao na činjenice da nadležni nisu vodili računa od ranije da je Ćehotina zagađena rijeka.
“Zato je potrebno da se urade kolektori, kako bi to područje i stvarno bilo zaštićeno”, kazao je on.
Opštinski sekretar Sekterarijata za ruralni i održivi razvoj Armin Sijarić kazao je da se radi o jednom od najvrijednijih prirodnih resursa. On je kazao da svi zainteresovani mogu u narednih 20 dana, putem pošte ili elektronskim putem, dostave svoje primjedbe, sugestije komentare na nacrt Odluke i sadržaj Studije zaštite.
“Ćehotina je najsjevernija rijeka u Crnoj Gori, ukupne dužine je oko 125 kilometara, od čega 95 kilometara pripada Crnoj Gori. Predstavlja desnu pritoku rijeke Drine u mjestu Foča (BIH). Izvire ispod planine Stožer na nadmorskoj visini od 945 metara. Područje se nalazi u opštini Bijelo Polje, zapadnom dijelu opštine na samoj granici sa opštinom Pljevlja. Obuhvata izvor Glavu Ćehotine i gornji tok od 6,5 kilometara u opštini Bijelo Polje na dijelu teritorije sela Bliškovo”, navodi se u Studiji.
U neposrednoj blizini, u selu Bliškovu se nalaze i suve pećine Dera, Gornja Dera, Sileva pećina a izvor Ćehotine nalazi se na dnu planine Stožer, okružen stožerskim katunima, nekada mjestima za izdig stočara u ljetnjim periodima, danas potencijalom za razvoj izletničkog turizma. Na samoj granici zaštićenog područja nalazi se manastir Bliškovo. Na udaljenosti od 21 kilometra je manastir Zlateš a na 28 kilometara ostaci srednjovjekovnog manastira Sokolac. U široj okolini zaštićenog područja nalaze se i arheološki lokaliteti iz praistorijskog perioda.
Područje upotpunjava cjelokupnu zaštitu gornjeg toka Ćehotine, ne samo na teritoriji opštine Bijelo Polje, već i na teritoriji opštine Pljevlja čija je procedura zaštite u završnoj fazi. Otilovićko jezero je napravljeno prije 35 godina za potrebe TE Pljevlja, ali se voda iz akumulacije koristi i za vodosnabdijevanje grada, što predstavlja i razlog više za zaštitu gornjeg toka rijeke Ćehotine koji bi ujedno bio i zona sanitarne zaštite vodozahvata.
“Najveća prepoznatljivost područja gornjeg toka Ćehotine, pored meandara, je i samo izvorište Ćehotine pod stijenom u podnožju Stožera. Ostale vrijednosti ovoga područja su očuvan biodiverzitet, kulturno-istorijski spomenici, autentična seoska arhitektura, očuvani šumski kompleksi, sama rijeka Ćehotina koja je pogodna za razvoj sportskog ribolova, kao i gostoljubivost seoskog stanovništva”.
Ukupna dužina zaštitnog pojasa, kako je planirano, iznosila bi 40,06 hektara, a ukupna površina zaštitnog pojasa 528,62 hektara.
Zabranjene aktivnosti pod režimom zaštite II stepena bile bi: ribolov na pet godina zbog oporavka populacije potočne pastrmke, akvakultura, postavljanje ili izgradnja objekata, promjena namjene površina, rastjerivanje, hvatanje, uznemiravanje i ubijanje životinjskih i biljnih vrsta, naseljavanje alohtonih i invazivnih vrsta, lov, nekontrolisana sječa šume bez dozvole, preduzimanje radova koji bi mogli da dovedu do oštećenja vrsta i staništa, slučajno ili namjerno odlaganje ili odbacivanje bilo kog otpada, oštećenje geoloških i geomorfoloških vrijednosti, osiromašenje prirodnog fonda divljih vrsta i zagađenje ili ugrožavanje rijeke.
Zabranjena je izgradnja objekata koji svojim otpadnim vodama zagađuju podzemne i površinske vode ili je efikasnost njihovog sistema za prečišćavanje ispod zakonom propisanih standarda i parametara kvaliteta, izgradnja objekata i obavljanje radnji, aktivnosti i djelatnosti kojima se otpadne vode ispuštajum bez prečišćavanja u podzemlje (septičke jame i bunare), izgradnja pilana...
Učesnici rasprave su istakli da je zaštita Ćehotine vezana za projekte razvoja Đalovića klisure i Bjelasice, na bazi održivog turizma koji je uz poljoprivredu jedan od najznačajnijih sektora razvoja bjelopoljske opštine.
Poznati speleolog i od nedavno vršilac dužnosti (v.d.) direktora Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim dobrima opštine Bijelo Polje, Željko Madžgalj kazao je će taj organ svoj rad na osnovu, prije svega, dugogodišnjeg Plana upravljanja koji tek treba da se donese, usredsrediti na zaštitu, razvoj i promociju zaštićenih područja.
Podsjećajući da je do sada kao spomenik prirode zaštićeno područje Đalovića klisure istakao je da je jedan od prioritetnih zadataka Agencije u budućem radu uspostavljanje modela saradnje sa loklanim stanovništvom koje živi ili gravitira u zaštićenom području, što se odnosi i na područje Ćehotine.
"Zaštićena područja i parkovi prirode treba da preduzmu korake ka formiranju Savjeta zaštićenih područja kao participativnih tijela, kako bi se obezbijedila šira uključenost i bolja saradnja sa lokalnim zajednicama i drugim zainteresovanim stranama. Lokalne zajednice mogu unaprijediti očuvanje i održivo korišćenje resursa kroz aktivno uključivanje u sve faze upravljanja zaštićenim područjima. Ključne aktivnosti obuhvataju zajedničko planiranje, savjetodavna tijela, participativno praćenje, edukaciju i dijeljenje koristi", kazao je Madžgalj, pojašnjavajući da je suština da zaštićeno područje ne predstavlja prepreku održivog korišćenja i razvoja a da život uz ili u zaštićenom području budu benefet i prilika za razvoj.
Bonus video:
