Iako se žitelji Krašića, posebno vlasnici vikendica koje su prije nekoliko decenija legalno izgrađene u skladu sa tada važećim planovima iznad obalnog puta, već godinama žale na devastaciju obale tog dijela Tivatskog zaliva i njeno praktično zatvaranje za najširu javnosti, iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine (MDUP) izbjegavaju da odgovore na pitanja “Vijesti” što je država do sada preduzela da se spriječi dalja devastacija ovog prostora.
Ni iz tužilačke organizacije nisu objasnili da li su i što do sada preduzimali po krivičnim prijavama koje su im podnesene zbog kontroverznih dešavanja u Krašićima.

Zbog enormne gradnje na uskom obalnom pojasu između mora i donje ivice ceste koja prolazi kroz Krašiće, a koju je omogućila kontroverzna Državna studija lokacije Sektor 29 - Krašići iz 2009, ovaj nekada lijepi dio obale Tivatskog zaliva pretvorio se u pravi urbanistički horor i preizgrađenu favelu. Privilegovanim pojedincima, među kojima su mnogi strani ali i domaći državljani povezani sa prethodnim DPS režimom, omogućeno je da grade vile na obali bukvalno sa temeljima u moru, da nasipaju i betoniraju prirodnu hidrovitu i šljunkovitu obalu, prave bespravne ponte i privatne plaže. Ovih dana gradnjom još par novih “turističkih vila” na obali, zatvaraju se i posljedna dva mjesta sa kojih su oni što prolaze putem Krašići - Petrovići do sada još mogli da vide more.
Iz MDUP-a bez odgovora
Gradnja “lungo mare” pješačke staze na obali koju je prije nekoliko godina počela Opština Tivat i koja je po DSL iz 2009. trebalo da obezbijedi javni pristup moru, prolazeći ispred u međuvremenu sagrađenih vila na obalnom rubu, zaustavljena je več u početnoj fazi jer su je osujetili pravni postupci koje su protiv Opštine kao investitora, pokrenuli neki od gradnjom “lungo mare” šetališta, “ugroženih” vlasnika luksuznih vila.
Iz MDUP-a na čijem je čelu ministar Slaven Radunović (NSD) nisu odgovorili na molbu “Vijesti” da taj resorni državni organ prokomentariše aktuelno stanje prostora na području obuhvaćenom DSL Sektor 29 - Krašići, posebno na samoj obali na potezu od Starih Krašića do Petrovića.
Iz MDUP-a nisu odgovorili ni na pitanje što su nadležni državni organi do sada preuzeli da se realizuju i na terenu sprovedu ključni sadržaji predviđeni još uvijek važećim DSL-om, prvenstveno izgradnja “lungo mare” pješačke staze, odnosno zaštita koridora te staze od bespravne gradnje drugih objekata.
Upravo je jedan od takvih objekata, bazen vile čiji je investitior kompanija “Adria bau” djelimično upao u trasu šetališta, ali do danas bazen nije srušen iako je zbog spora Opštine i ove kompanije izgradnja šetališta zaustavljena već skoro pet godina.
“Vijestima” iz Radunovićevog MDUP-a na pitanje što je Urbanističko-građevinska inspkekcija, koja je u sastavu tog organa, u periodu od 1. januara 2023. do 1. maja ove godine preduzimala na području pokrivenom DSL Krašići i koji su konktretni rezultai tih mjera i radnji, takođe nisu detaljnije odgovorili.
“Obavještavamo Vas da na navedenoj lokaciji u traženom periodu izvršeno je sedam kontrola, od čega je za dva objekta naloženo rušenje”, kazali su nam iz PR službe Ministarstva, ne navodeći međutim, o konkretno kojim objektima koji će se rušiti je riječ, niti zašto državna firma “Zaštita prostora Crne Gore” koja je osnovana upravo da sprovodi u djelo rješenja o rušenju bespravno podignutih objekata a koje donese Građevinska inspekcija, još nije dovela svoje bagere u Krašiće.
Brojne prijave mještana Maslinjaka
Najnoviji primjer kontroverzne gradnje u Krašićima su nove “turističke vile” koje na parceli 871/1 KO Krašići gradi investitor, fima “Mielle Marine” iz Tivta, a koje su ukupne bruto građevinske površine 601 kvadrat. Mještani obližnjeg vikendaškog naselja Maslinjak su zbog toga što smatraju da im je gradnja ovog objekta devastirala jednu od posljednjih do sada javno dostupnih plaža i kupališta na tom odručju, u proteklih nekoliko mjeseci podnijeli brojne prijave raznim inspekcijama i obraćali se na više adresa u lokalnoj i državnoj upravi. Zanimljivio je da je glavni državni arhitekta Tivta u novembru 2023. izdao saglasnost drugoj firmi koja se tada pojavila kao podnosilac zahtjeva za izgradnju na ovoj parceli, na idejno rješenje objekata znatno manje bruto građevinske površine od 397,4 kvadrata.
Sada tamo na gradilištu stoji info tabla na kojoj piše da se gradi objekat bruto građevinske površine 601 kvadrat, iako se i na toj tabli navodi rješenje o davanju saglasnisti gradskog arhitekte koji je u novembru 2023. “aminovao” gradnju za oko 40 odsto manjeg objekta. Iz MDUP-a čijoj je Građevinskoj inspekciji kao nadležnoj, tivatska Komunalna inspekcija proslijedila ovaj slučaj, međutim, tvrde da je sve u redu.
“Što se tiče kat. par. br. 817/1 KO Krašići, opština Tivat, izvršen je inspekcijski nadzor i naređeno otklanjanje nepravilnosti izvedenog stanja u odnosu na revidovani glavni projekat, pri čemu se nepravilnosti nisu odnosile na gabarit ili spratnost, već su bile manjeg značaja”, kazali su “Vijestima” iz resora ministra Radunovića.
Zbog svega što se u ovom ali i nizu drugih ranijih slučajeva kontroverznih ili potpuno nelegalnih gradnji u Krašićima dešava već godinama, grupa stanovnika vikendaškog naselja Maslinjak podnijela je brojne prijave, a pisali su i ombudsmanu, nadležnim inspekcijama, Opštini Tivat, Morskom dobru, resornim ministarstvima, čak i premijeru Milojku Spajiću.
Nezadovoljni građani koji smatraju da su oštećeni jer im se uskraćuje pravo da slobodno koriste obalu i plaže, svojevremeno su pokrenuli i postupak za ocjenu ustanovnosti kontroverzne DSL Krašići pred Ustavnim sudom. Do sada su međutim, prema tvrdnjama advokata Novice Kneževića koji ih zastupa, osim nekoliko poruka lokalnih vlasti da one nisu nadležne niti imaju jurisdikciju da postupaju u slučaju gradnje stalnih objekata u zahvatu državnih planskih dokumenata, dobili samo ćutanje i opštu ignoraciju.
Dopis i premijeru Spajiću
“Odgovore od ministarstava, inspekcija i ombudsmana nikada nismo dobili jer, da su htjeli da rade svoj posao, vjerujem da ne bih morao da vam pišem ovaj dopis i da tražim da se ovi problemi, nagomilani tokom ovih 15 godina, pokušaju da riješe”, stoji pored ostaloga, u dopisu koji je advokat Knežević uputio premijeru Spajiću.
Knežević i njegove kolege koje zastupaju, kako kažu “obespravljene građane Krašića koji su u borbi sa institucijama dršave Crne Gore” zbog urbanističko-građevinskog horora na tom dijelu tivatske obale, “Vijestima” su proslijedili i obiman materijal sakupljen u proteklih desetak godina a koje čine sve prijave koje su nadležnima na vrijeme podnosili u vezi dešavanja u Krašićima, (ne)postupanja nadležnih organa i brojnih primjera višestrukog kršenja zakona od investitora najvećeg broja objekata što se prave na obalnom rubu, odnosno nadležnih u državi koji ih u tome nisu spriječili.
Među njima je i krivična prijava koju su nezadovoljni građani još sredinom prošle godine podnijeli državnom tužilaštvu protiv N. N. lica zbog sumnje da su oni počinili krivična djela “protivpravno zauzimanje zemljišta”, “krađa zaštićenog prirodnog dobra”, “građenje objekta bez prijave i dokumentacije”, “građenje složenog inženjerskog objekta bez građevinske dozvole” i “zagađenje životne sredine”. Na nju, kako kažu, još niko nije reagovao.
Čekaju se odgovori ODT Kotor
“Vijesti” čekaju odgovore Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru na pitanja da li je to tužilaštvo u periodu od od 1. januara 2023. do zaključno sa 1. majem 2025. preduzimalo bilo kakve aktivnosti iz svoje nadležnosti u vezi dešavanja na prostoru pokrivenom DSL Sektor 29 - Krašići, imajući u vidi da su se građani sa tog područja u proteklom periodu u nekoliko navrata obraćali tužilaštvu, odnosno mediji izvještavali o višestrukom kršenju zakona i važećih planskih dokumenata kako od strane investitora objekata koji se grade na tom području, tako i od nadležnih državnih organa koji ih nisu spriječili u tim nezakonitim aktivnostima.
Bonus video:
