Negativni kapital u obje plovidbe, teško do spajanja

Barska plovidba je na kraju septembra vrijedjela minus 1,3 miliona, Crnogorska nije objavila izvještaj, ali je njena vrijednost na kraju prošle godine bila minus 3,2 miliona

10399 pregleda 7 komentar(a)
Neizvjesna sudbina: Brod Crnogorske plovidbe, Foto: Peter Lenderink
Neizvjesna sudbina: Brod Crnogorske plovidbe, Foto: Peter Lenderink

Barska plovidba ostvarila je za devet mjeseci ove godine dobit od 152 hiljade eura, što je znatno lošiji rezultat nego lani u istom periodu kada je dobit bila 770 hiljada. Luka Bar je imala dobit od 896 hiljada eura, četiri puta veću u odnosu na prošlogodišnjih devet mjeseci, dok je Marina Bar imala profit od 475 hiljada eura, što je za sto hiljada bolji rezultat.

To je navedeno u izvještajima crnogorskih državnih pomorskih kompanija objavljenih na sajtu Montenegroberze, dok izvještaj o poslovanju Crnogorske plovidbe iz Kotora još nije objavljen.

Vlada planira da dvije državne brodarske kompanije Barsku, u kojoj ima 53 odsto akcija, i Crnogorsku, u kojoj je cijeli kapital u rukama države, spoji u jednu kompaniju kroz klasični oblik spajanja ili tako da Crnogorsku uvede u stečaj pa njene brodove pripoji Barskoj kroz neki oblik dokapitalizacije.

Ministarstvo pomorstva na čijem je čelu Filip Radulović naručilo je izradu ekonomsko-finansijske studije stanja u brodarskim kompanijama. Radulović je sredinom avgusta kazao da “očekuje da analiza Ekonomskog fakulteta bude gotova u narednih četiri do šest nedjelja”, te da će “nakon analize, razmotriti sve ponuđene opcije i onda će obavijestiti firme i javnost, šta će uraditi i koje će konkretne korake da preduzmu”. Od tada je prošlo dva i po mjeseca.

Zakon o privrednim društvima onemogućava spajanja ili pripajanje kompanije u slučaju da i jedna od njih ima negativni kapital, a sada i Crnogorska i Barska kompanija imaju negativnu vrijednost, odnosno njihovi akumulirani gubici iz prethodnih godina su veći od njenog kapitala.

Prema devetomjesečnom izvještaju za Barsku plovidbu ona je na kraju septembra vrijedjela minus milion i po eura, zbog toga što akumulirani gubitak iznosi 12,7 miliona eura. Situacija je malo bolja nego u istom izvještaju za ovaj prošlogodišnji period, jer je tada njena vrijednost bila minus 3,3 miliona a akumulirani gubitak 14,1 milion eura.

Crnogorska plovidba na sajtu berze nema objavljene izvještaje iz ove godine, a na kraju prošle godine njen kapital je imao negativnu vrijednost od 3,2 miliona eura, zbog toga što ima akumulirani gubitak iz prethodnog perioda od 13,9 miliona eura.

Obje kompanije nisu mogle ove godine da vraćaju kredite za kupovinu brodova, Vlada je kao žirant platila kineskoj Eksim banci 4,9 miliona dolara za Crnogorsku plovidbu, dok je Barskoj pomogla u vraćanju kredita sa 1,82 miliona.

Barska plovidba sada državi za plaćene rate duguje šest miliona eura, a Crnogorska čak 34 miliona eura.

Izvor “Vijesti” iz uprave Crnogorske plovidbe u avgustu je kazao da im je ministar pomorstva Radulović na sastanku kazao da je po njegovom mišljenju, situacija u toj kompaniji “katastrofalna” i da treba da ide u stečaj.

Radulović je to naknadno negirao dok je iz njegovog kabineta saopšteno da će tek nakon izrade ekonomsko-finansijske studije stanja u brodarskim kompanijama, država biti u stanju da odluči što će i kako dalje sa Crnogorskom plovidbom koja je 100 odsto u državnom vlasništvu, odnosno sa Barskom plovidbom gdje država vlasništvo nad kompanijom dijeli i sa brojnim privatnim manjinskim akcionarima.

Teoretski spajanje kompanija u novu kompaniju ili da se jedna pripoji drugoj bila bi moguća u narednoj godini ukoliko bi obje u ovoj godini ostvarile profit koji je veći od sadašnjeg akumuliranog gubitka. Takođe odluke o spajanju morale bi dvotrećinskom većinom da donesu skupštine akcionara obje kompanije.

U Crnogorskoj kompaniji Vlada ima ulogu Skupštine akcionara, s obzirom da je jedina vlasnik, dok bi na Skupštini Barske plovidbe za takvu odluku trebalo glasati još oko 13 odsto od malih akcionara ili da od njih otkupi najmanje toliko akcija na berzi. Mali akcionari Barske plovidbe imaju ukupno oko 46 odsto akcija. Problem je što dio malih akcionara na glasanju mogu biti protiv, a ukoliko odluka o spajanju bude usvojena, imaju pravo da se proglase nesaglasnim akcionarima i da od kompanije traže da im dobrovoljno ili prinudnom naplatom otkupi akcije po tržišnim cijenama. Kompanija za to ne bi imala novca, a prema sadašnjim cijenama na berzi cijeli udio malih akcionara vrijedi 3,2 miliona eura.

Barska plovidba je za ovaj devetomjesečni period imala ukupne prihode od 5,5 miliona eura, a takođe su manji nego za isti period prošle godine, kada su bili viši za oko 18 odsto, odnosno iznosili su 6,8 miliona.

Troškovi poslovanja iznosili su 3,31 milion eura, odnosno bili oko 28 hiljada eura manji nego prošle godine, dok su rashodi za bruto zarade i ostala lična primanja vrijedjeli 1,8 miliona eura.

Kompanija je u ovom periodu imala prihode po osnovu kamata i kursnih razlika od 1,08 miliona, kao i rashode po istom osnovu od 1,3 miliona. Tako da je ukupni rezultat iz poslovanja umanjen za finansijske rashode iznosio 152 hiljade eura.

Luka Bar popravila poslovanje i čeka naknadu za štetu, Marina uvećala dobit

Luka Bar je za ovih devet mjeseci imala ukupne prihode od 12,2 miliona eura, što je za oko milion više u odnosu na isti period lani.

Poslovni rashodi bili su 4,9 miliona, za milion manji, dok su rashodi za zarade bili 5,6 miliona i bili su za milion veći.

Poslovni rezultat bio je 1,3 miliona eura, za oko 700 hiljada bolji nego lani, dok su finansijski troškovi iznosili 433 hiljada (za oko 53 hiljade veći). Tako da je ukupan rezultat bio profit od 896 hiljada eura, u odnosu na prošlogodišnji koji je iznosio 237 hiljada eura.

Neraspoređeni gubitak kompanije iz prethodnih godina, na kraju septembra, iznosio je 12 miliona eura, i za dva miliona je manji nego lani u istom periodu.

Luka Bar je u nevremenu početkom jula pretrpjela veliku štetu na lučkoj infrastrukturi i opremi koja je procijenjena na 35 miliona eura. Kompanija je državi uputila zahtjev za naknadu štete i pomoć.

Marina Bar je za ovaj period imala prihode od 1,3 miliona eura, što je za oko 250 hiljada bolji rezultat nego lani u istom periodu.

Troškovi poslovanja bili su 283 hiljada, za oko 60 hiljada veći, a troškovi zarada 601 hiljadu (za oko 90 hiljada veći).

Tako da je ukupni profit na kraju septembra bio 475 hiljada, dok je lani za ovaj period iznosio 372 hiljade eura.

Marina Bar je na kraju ovog perioda imala ukupnu neraspoređenu dobit od 3,8 miliona eura.

Bonus video: