Poslanik i odbornik Demokrata u Baru Momčilo Leković kaže da su mu iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine u odgovoru potvrdili njegove informacije da je gradilište hotela "Liko Soho" zatvoreno i da se na toj lokaciji trenutno ne izvode građevinski radovi.
"Ovo ministarstvo nema saznanja o tome zašto se ne izvode radovi na objektu, s obzirom da od strane inspekcije ovog ministarstva nije zaustavljena gradnja objekta, te na taj način ne postoji pravna ili neka druga smetnja za realizaciju projekta", piše u odgovoru ministarstva, koji je Leković dostavio medijima.

Leković kaže da ga nije iznenadila informacija o zastoju.
"Predviđeni završetak izgradnje hotela je 1. avgust 2026. godine pri čemu je plan da hotel prve goste primi u prvom kvartalu iste godine. Nažalost, informacija o zastoju za mene i nije neko iznenađenje. Prodaju ove atraktivne parcele pratili smo od samog starta, odnosno od 2018. godine i pokušaja tadašnje Vlade da atraktivno zemljište proda u bescijenje (92e po m²). Uprkos našem velikom protivljenju, Vlada Duška Markovića uspjeva te 2019. godine da proda skoro 30 hiljada metara kvadratnih državnog zemljišta po cijeni od samo 132 eura po metru kvadratnom konzorcijumu koji je jedini dostavio ponudu. Konzorcijum su sačinjavali domaći, kontroverzni investitori bliski tadašnjem režimu, koje su pratile afere i propali projekti, kao i strani investitor u čije namjere da na ovom mjestu zaista izgradi reprezentativan objekat, moram priznati, nisam sumnjao", saopštio je on.

"Moja procjena je tada bila da je za umjesto minimalnih 10 miliona eura, vrijedna državna imovina površine 27.972 metara kvadratnih u centru grada, na 100 metara od mora prodata za samo 3.692.304 eura od čega je Opštini Bar pripalo nešto više od million, čime je nanijeta višemilionska šteta kako Opštini tako i državi Crnoj Gori. Moja procjena je takođe bila će domaći investitor pokušati da na konto izgradnje hotela sa 5 zvjezdica koji u startu podrazumijeva oslobađanje naknade za komunalno opremanje, po dobro ustaljenoj šemi u toku izgradnje promijeniti i model poslovanja, kojim bi veliki odnosno najveći dio ovog objekta bio pretvoren u stambene jedinice koje bi se kasnije prodavale, dok bi hotel ostao samo kao dekor", dodaje Leković.
Taj pokušaj se, kako je rekao, i desio 2022. godine, kad su investitori zatražili od Vlade Dritana Abazovića da izda saglasnost, odnosno da im dozvoli da promijene model i da hotel grade po mješovitom modelu poslovanja.
"Investitor je imao u planu da proda sve 322 smještajne jedinice, a prosječna cijena po smještajnoj jedinici iznosila je 521.000 eura. I tada smo digli glas, ali šta se konkretno nakon toga dešavalo ostaje nepoznato. Međutim, mišljenja sam da je najgori epilog ovakav epilog. Neizvjesnost da li će se i kada projekat nastaviti odnosno da li će Bar nastaviti da suvereno drži status grada sa najviše propalih projekata koji su propali na potpuno na isti način? Posla za tužilaštvo ovdje vjerujem da svakako ima, a bilo ga je i mnogo ranije, prilikom prodaje samog zemljišta", piše u saopštenju.
Bonus video:
