Miličić: Crnogorska poljoprivreda je kičma naše ekonomije i zaslužuje više

"Pred nama su i dalje veliki izazovi: neophodna je jača institucionalna podrška poljoprivredi, potrebno je stvoriti uslove da mladi ostanu na selu i u poljoprivredi vide perspektivu, moramo graditi konkurentniji sistem koji će omogućiti našim poljoprivrednicima da pariraju evropskim proizvođačima“

1896 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Svetlana Mandić
Foto: Svetlana Mandić

"Kampanja '5 poštenih' nije samo zahtjev - to je inicijativu koja je ključna za budućnost naše poljoprivrede, to je pokret, borba za opstanak i razvoj crnogorskog sela. Zahtijevamo da se poljoprivredi dodijeli pet odsto državnog budžeta, jer bez toga nema budućnosti, nema bezbjednosti hrane, nema prosperiteta. '5 poštenih' nije samo broj – to je simbol pravde za svakog poljoprivrednika koji ustaje prije zore, koji se bori protiv nevremena, koji hrani ovu zemlju. Ova kampanja je poziv na odgovornost svih donosioca odluka i prilika da se kreira dugoročna razvojna strategija. Da ne zatvaraju oči pred onima koji proizvode hranu, već da im pružimo podršku kakvu zaslužuju", kazao je na drugom Nacionalnom forumu o poljoprivredi Crne Gore, Boško Miličić, predsjednik Poljoprivrednog klastera Crne Gore.

On je kazao da je zadatak Poljoprivrednog klastera jasan - razviti poljoprivredu koja je konkurentna, održiva i prijateljska prema farmerima.

"U prethodnom periodu, Poljoprivredni klaster Crne Gore se istakao kao most između proizvođača i institucija. Postali smo prepoznati, kako na nacionalnom, tako i na evropskom nivou. Postali smo glas crnogorskih poljoprivrednika i agroindustrije, ali i partner koji nudi rješenja. Međutim, pred nama su i dalje veliki izazovi: neophodna je jača institucionalna podrška poljoprivredi, potrebno je stvoriti uslove da mladi ostanu na selu i u poljoprivredi vide perspektivu, moramo graditi konkurentniji sistem koji će omogućiti našim poljoprivrednicima da pariraju evropskim proizvođačima“, istakao je Miličić.

ebhwe4ew
foto: Svetlana Mandić

A da bi sve te izazove uspješno savladali potrebno je zajedničko djelovanje poljoprivrednika, institucija, privatnog sektora i međunarodnih partnera, jer samo na taj način "crnogorska poljoprivreda će biti sektor koji ne traži, već sektor koji doprinosi i stvara".

"Sada je trenutak da stanemo zajedno, da budemo glasni, da pokažemo da je crnogorska poljoprivreda kičma naše ekonomije i da zaslužuje više. Ovo nije samo još jedan skup, ovo je platforma na kojoj zajedno gradimo budućnost crnogorske poljoprivrede", rekao je Miličić.

Forum, koji je okupio sve relevantne aktere sektora poljoprivrede, održan je u Nikšiću u organizaciji poljoprivrednog klastera Crne Gore, a u partnerstvu sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, Opštinom Nikšić i MFI „Alter Modus“.

Predsjednik Skupštine Opštine Nikšić, Nemanja Vuković, podsjetio je da su u protekle četiri godine povećali subvencije za poljoprivredu, ali i isplatili subvencije koje nijesu od strane Opštine isplaćivane 12 godina.

"Planiramo da u narednom periodu, u saradnji sa Ministrstvom poljoprivrede, kroz Midas II, izgradimo Kuću poljoprivrede i već smo odmakli u tom procesu. Planiramo osnivanjeSekretarijata za poljoprivredu kako bismo u tom dijelu bili efikasniji i kao Opština odvajali veći budžet za poljoprivredu", kazao je Vuković i dodao da planiraju i uvođenje novih mjera i subvencija za poljoprivrednike.

ebhwe4ew
foto: Svetlana Mandić

Vuković je naglasio da smatra da poljoprivreda ima potencijal da bude najsnažniji ekonomski pokretač Crne Gore, a Nikšić je prema njegovim riječima, odličan za razvoj poljoprivrede, sela, rurarlnog turizma, a to se može postići samo zajedničkim djelovanjem.

Rikardo Seri, zamjenik šefa Delegacije EU u Crnoj Gori, kazao je da je zajednička poljoprivredna politika Evropske unije jedna je od najznačajnijih i najambicioznijih politika EU i obuhvata gotovo trećinu ukupnog budžeta.

"To je snažna potvrda koliko Evropa cijeni svoje poljoprivrednike, ruralne zajednice i prehrambene sisteme. Kroz Ipard III program stavljamo na raspolaganje 69 miliona eura evropskih fondova i to je konkretna podrška usmjerena na modernizaciju ovog sektora, za unapređenje konkurentnosti i pripremu Crne Gore za visoko konkurentno tržište EU“, kazao je Seri.

ebhwe4ew
foto: Svetlana Mandić

Prema njegovim riječima, postoji plan da se poglavlje koje se odnosi na poljoprivredu privremeno zatvori do kraja ove godine, kao i da je datum ulaska Crne Gore u EU dio "izvjesne budućnosti".

Prema riječima Miroslava Cimbaljevića, direktora Direktorata poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, istakao je da bi privremeno bilo zatvoreno poglavlje koje se odnosi na poljoprivredu moraju u potpunosti da usaglase sve zakone sa EU legislativom, ali i da kreiraju mjere agrarne politike u potpunosti usklađene sa zajedničkom poljoprivrednom politikom.

"Prethodno desetak dana je potpisano 67 ugovora za ruralni turizam i to predstavlja dodatni zamajac ne samo za promociju Crne Gore kao ruralno-turističke destinacije, već i kao mjesto gdje će se vršiti plasman poljoprivrednih proizvođača", istakao je Cimbaljević.

ebhwe4ew
foto: Svetlana Mandić

Kako je kazao, pored već postojeće Kuće poljoprivrede u Bijelom Polju, i planirane u Nikšiću, u naredne tri godine biće otvorene još četiri – u Podgorici, Beranama, Pljevljima i u Baru.

Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Vladimir Đaković, kazao je da je pplanirano da poglavlje koje se odnosi na bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove bude zatvoreno krajem naredne godine. Kako je istakao, ne samo da će se, kada Crna Gora uđe u EU, proizvodi iz Crne Gore naći na evropskom tržištu, već će i sama Crna Gora postati evropsko tržište. A da bi se to dogodilo, potrebno je uskladiti zakone, ali i organizovati veći broj edukacija za poljoprivredne proizvođače.

Izvršna direktorica MFI "Alter Modusa", Ana Kentera, predstavila je programe koje ta mikrokreditna finansijska institucija nudi.

Tokom Foruma, menadžerka klastera, Tijana Đurđevac, predstavila je Poljoprivredni klaster Crne Gore, dr Ana Velimirović je održala prezentaciju na temu „Biljni genetički resursi“, dr Savo Džankić je govorio o poljoprivrednoj proizvodnji, dok je Amar Muratović, predsjednik klastera „Farmer sa Bihora“ i vlasnik firme „Organic D&A” predstavio pomenuti klaster i preduzeće. Na panel diskusiji „Možemo li bolje“, koju je moderirao Ratko Bataković, učestvovali su Miroslav Cimbaljević, Vladimir Đaković, Radivoje Miljanić, direktor sirare „Miljanić“, Mira Kotlaja iz Službe za poljoprivredu Opštine Pljevlja i Milko Živković, predstavnik poljoprivrednika.

Glavni cilj Foruma je okupljanje svih relevantnih aktera kako bi otvoreno razgovarali o ključnim pitanjima i izazovima koji se tiču razvoja poljoprivrede, bolje povezivanje učesnika, razmjenu iskustava, prezentaciju kapaciteta i otvaranje novih mogućnosti za saradnju.

Bonus video: