Marković: Vlada spremna na dijalog, novinari da budu slobodni i zaštićeni

Premijer je poručio da su ciljevi Vlade bezbjednost, pravna sigurnost, stabilnost i napredak građana
130 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 23.09.2019. 08:10h

Predsjednik Vlade Duško Marković poručio je povodom Dana nezavisnosti da se Crna Gora u proteklih dvanaest godina, od obnove državne nezavisnosti, nametnula kao faktor stabilnosti u regionu, da članstvo u NATO-u direktno pozitivno doprinosi crnogorskoj ekonomiji, kao i da će Vlada nastaviti da vodi reformske procese i da neće dopustiti ni prekrajanja naše istorije ni istorijske manipulacije.

„Crna Gora se nametnula kao važan faktor stabilnosti, promovišući dijalog i toleranciju, gradeći mostove i stvarajući ambijent u kojem ćemo se svi manje okretati proslošti, a više gledati u budućnost. Na taj način, iako najmanja država regiona, Crna Gora je dala najveći doprinos balkanskoj stabilnost, svjesna da bez stabilnosti nema napretka, nema priključenja razvijenim evropskim državama, nema ekonomskog oporavka i boljeg života za naše građane“, rekao je Marković obraćajući se zvanicama na prijemu koji je priredio povodom Dana nezavisnosti.

On je, kako navode iz Vlade, podsjetio da država i društvo već godinu dijele koristi od članstva u NATO-u koje nam je, kako je kazao, jednom zauvijek, obezbijedilo državnu stabilnost, nepovredivost granica i sigurnost za građane Crne Gore. Zbog toga je, smatra Marković, crnogorska ekonomija među najbrže rastućima u Evropi.

Marković je rekao da transformacija od najmanje razvijene republike bivše SFRJ do punopravne članice NATO-a i zemlje kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, u trusnom okruženju i ambijentu, predstavlja ogroman napredak sam po sebi.

On je poručio da su ciljevi Vlade bezbjednost, pravna sigurnost, stabilnost i napredak građana.

„Zbog toga ćemo nastaviti da radimo suštinski i posvećeno, a ne administrativno obezbijeđujući profesionalne i održive institucije, pravnu sigurnost za sve bez izuzetka, protjerivanje kriminalaca sa ulica, nultu toleranciju prema korupciji, uređeno medijsko tržište, slobodu medija ne kao naš deklarativni cilj i potrebu, već kao usvojenu demokratsku vrijednost. Ovo treba da ostvarimo u obnovljenom političkom dijalogu sa svim političkim i drugim akterima društvene scene. Ne treba da odustajemo od naših političkih razlika od kritičkog odnosa prema kvalitetu društvenih reformi i njihovoj dinamici, ali bi trebalo da imamo isti odnos prema evropskoj perspektivi zemlje. Vlada je spremna već danas za taj dijalog. Da naš parlament ostane hram demokratije, da civilno društvo unapređuje naše javne politike a da su novinari slobodni i zastićeni“, rekao je Marković.

On je kazao da Crna Gora neće dozvoliti ni prekrajanje svoje istorije ni manipulacije "po Crnu Goru tragičnom 1918. godinom".

„Prije ravno sto godina, na kraju Velikog rata, teškom nepravdom oteta nam je država, iako smo podnijeli ogromne žrtve na strani pobjednika u tom ratu. Oni koji danas žele da nam to prikažu kao oslobođenje Crne Gore, veličajući 1918. žele zapravo reviziju 2006. godine i naše istorijske referendumske odluke. Zaboravljaju međutim da su Crna Gora i njeni građani u međuvremenu naučili, jednom za svagda, da će onaj ko ne bude pamtio prošlost – morati da je ponavlja“, rekao je Marković.

On je ocijenio da je 21. maj dan na koji je Crna Gora prije dvanaest godina prvi put u istoriji mudrošću i strpljenjem, umjesto herojskim žrtvama, odbranila pravo na svoju kuću i pravo da bira sopstvenu budućnost.

Ime Crne Gore je, kako je kazao, vraćeno na svjetsku mapu država i naroda, pa tako i ovaj datum, smatra Marković, stoji u istoj ravni sa dva 13. jula 1878. i 1941. godine i sa kojima ispisuje istorijsku vertikalu naroda Crne Gore.

Prijemu povodom Dana nezavisnosti nisu prisustvovali predstavnici crnogorske opozicije.

Galerija

Bonus video: