Ukoliko je potpisani sporazum premijera i lidera Pokreta Evropa sad Milojka Spajića i suštinski Demokratske partije socijalista (DPS) korak ka tome da se opozicija vrati u skupštinske klupe i da dobijemo funkcionalniji parlament, to je dobar korak naprijed, kazao je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
"Posebno je u ovom trenutku, koji je reformski izazovan, veoma važno da imamo funkcionalnu Skupštinu, a to ne možete imati bez pozicije i opozicije u skupštinskim klupama", rekao je Milatović, odgovarajući na pitanja novinara nakon konferencije „Izborna reforma u Crnoj Gori: Kako učiniti izborni proces funkcionalnim?“, koju je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI).
Kazao je da Skupština ima dodatnu važnost u kontekstu nadzorne uloge u odnosu na izvršnu vlast, a da je u prethodnom periodu ta uloga "nekako izostala".
Smatra da u parlamentu nema dovoljno razgovora o suštinskim ekonomskim pitanjima.
Milatović je, na pitanje TV Vijesti da li, u kontekstu potpisanog sporazuma, smatra da pitanje dvojnog državljanstva i jezika treba staviti po strani, rekao da je to "kao da demokratiju stavljate po strani".
"Mislim da to nije dobro. Legitimno je da svaka tema bude otvorena. Ali, mi treba da imamo dovoljno zrelosti, koja se reflektuje kroz dijalog u Skupštini, da rješavamo teme koje možda nisu lake".
Kaže da nije dobra praksa to što je sporazum potpisan "opet u jednoj stranoj ambasadi."
"Imamo naše državne institucije, nisu nam valjda više potrebne strane ambasade da se prave određeni dogovori, koliko god da te strane ambasade, uključujući u ovom slučaju i evropsku, bile dobronamjerne. Imamo institucije koje biraju građani, mene su izabrali građani, poslanike su birali građani, dajte da naša pitanja rješavamo u našim institucijama. Nemojte da to radimo u okviru nekih ambasada u kasnim večernjim časovima", poručio je Milatović.
"Ne vraćati se stalno na neke rezolucije"
Šef hrvatske diplomatije Gordan Grlić Radman kazao je "Vijestima" da bi rezolucija kojom se osuđuju agresija na Dubrovnik, počinjena sa crnogorske strane, i svi počinjeni zločini - bila dobar gest prema Hrvatskoj.
Milatović je rekao da nije vidio detaljno izjavu hrvatskog ministra, ali da je što se tiče Dubrovnika još prošle godine imao jasan stav - da je loša politika koja je početkom devedestih postojala u Crnoj Gori doprinijela, između osatlog, i razaranju bivše države.
"Dajte da se ne vraćamo non-stop na neke rezolucije. I prošle godine sam rekao poslanicima - nemojte to da radite. Dajte da vidimo možemo li ići naprijed, a ne da idemo nazad non-stop. U tom smislu sam pristalica da riješimo otvorena pitanja. Kritikovao sam prošle godine onu rezoluciju, ne zato što treba negirati genocid u Jasenovcu, koji se desio, nego zato što sam smatrao da ćemo mi, u ime Crne Gore, smanjiti i oslabiti našu pregovaračku poziciju u otvorenim bilateralnim pitanjima s Hrvatskom. Šta se desilo? Oslabili smo našu pregovaračku poziciju, odnosno neko je u Skupštini oslabio tu poziciju. Ti isti koji su je oslabili, sad tražim da, naravno, urade nešto kako bismo što prije u dobroj vjeri riješili pitanja sa zvaničnim Zagrebom. Isto tako, pozivam zvanični Zagreb da dodatno pokažu razumijevanje prema Crnoj Gori."
Rekao je da je sjajna vijest što predsjednik Hrvatske Zoran Milanović krajem marta dolazi u zvaničnu posjetu Podgorici, na njegov poziv.
"To je njegova druga zvanična posjeta, nakon što je sad opet izabran za predsjednika Hrvatske. Stekao je istorijski legitimitet u Hrvatskoj i nakon Ljubljane bira da dođe u Podgoricu. Dajte da u tom duhu šaljemo dobre poruke. Nemojte da nas non-stop, da li tom izjavom sa naše strane ili nekom sa njihove strane, vraćaju unazad. To je moj jasan stav i mislim da je to jasno mišljenje brojnih građana u Crnoj Gori. Želimo najbolje moguće odnose s Hrvatskom, ali želimo da idemo naprijed", poručio je Milatović.
O tenderu za zakup plaža
Milatović je, govoreći o tenderu Morskog dobra za zakup kupališta na Velikoj plaži u Ulcinju, rekao da je neophodna puna transparentnost.
"Ono što sam vidio iz medija je da je jedna firma, koja se suštinski registrovala u Crnoj Gori, to uradila nakon što je bio istekao prvobitni rok za taj tender. Zamislite da se takva stvar desila za vrijeme režima Mila Đukanovića, kako bi opozicija reagovala. Tender je trebalo da se završi, čini mi se, do početka marta, produžen je za nekih nedjelju dana, onda dolazi neka firma iz inostranstva, registruje se po prvi put, nakon što je trebalo tender da bude prvobitno završen i onda dobija na tenderu. Pitam kako bi reagovale partije većine da se takva situacija desila za vrijeme prethodnog režima, za vrijeme gospodina Đukanovića".
Ne razmišlja o izlasku na izbore u Nikšiću
Milatović je rekao i da ne razmišlja o izlasku na izbore u Nikšiću.
Lokalni izbori u tom gradu biće održani 13. aprila.
Bonus video:
