Funkcionerska kampanja postoji jer vladajuće partije i dalje očekuju direktnu korist od nje na izborima, iako takve prakse više nisu presudne za njihov izborni rezultat.
To je za “Vijesti” ocijenila direktorica Akcije za socijalnu pravdu (ASP) Ines Mrdović, komentarišući to što partije vlasti povlače i uoči izbora u Nikšiću poteze koji bi se mogli okvalifikovati kao funkcionerska kampanja, čime pokušavaju da sebi obezbijede prednost pred izlazak na birališta.
U slučaju Nikšića, takvih primjera bilo je više. Jedan od najupečatljivijih je odluka prvog čovjeka te opštine Marka Kovačevića (Nova srpska demokratija) da prošle sedmice s predstavnikom kompanije “BIG Fashion” Levom Vajsom, potpiše ugovor o kupoprodaji zemljišta za potrebe izgradnje tog tržnog centra u gradu pod Trebjesom.
Kovačević se prije sedmicu pohvalio da je potpisao zaključke za isplatu naknada za porodice s troje ili više maloljetne djece za januar i februar, poručivši u saopštenju da Opština Nikšić nastavlja “s izgradnjom povoljnijih uslova za život” svojih sugrađana.
Takođe, prvi čovjek Nikšića je, s ministarkom saobraćaja Majom Vukićević (Demokratska narodna partija), prethodne sedmice obišao i radove na rekonstrukciji dionice Zaborje - Jasenovo Polje, na putu Šćepan Polje - Nikšić, a početkom marta je, prilikom sastanka s predsjednikom Vaterpolo i plivačkog saveza Crne Gore Nikolom Milićem najavio formiranje vaterpolo kluba “Sutjeska”
Među “zvučnijim” primjerima funkcionerske kampanje je i potez šefa lokalnog parlamenta Nemanje Vukovića (Demokrate) da, u ime opštine, uruči Fudbalskom klubu “Čelik” donaciju od 25 hiljada eura.
Prije nešto više od dvije sedmice, on i Kovačević su, u društvu drugih lokalnih funkcionera, otvorili parking kod Novog groblja ispod Trebjese.
Na slične prakse nije ostao imun ni Pokret Evropa sad (PES). Iako sredinom februara nije bio nosilac njihove liste, već se spekulisalo da će to biti, vršilac dužnosti direktora Opšte bolnice Nikšić Zoran Mrkić tada je, s Kovačevićem i državnom sekretarkom u Ministarstvu zdravlja Mirjanom Vlahović Andrijašević, obišao radove na adaptaciji kuhinje u tom zdravstvenom objektu. On je tada kazao da je projekat finansiran iz kapitalnog budžeta Vlade i zahvalio se Opštini na ustupanju restorana Sportskog centra dok se bolnički rekonstruiše, dok je Kovačević najavio rješavanje problema parkinga ispred bolnice.
Čelnik Nikšića hvalio se na društvenim mrežama i rekonstrukcijom više ulica, te najavljivao druge infrastrukturne projekte.
“Vijesti” su Novu, Demokrate i PES pitale - zbog čega učestvuju u funkcionerskoj kampanji, imajući u vidu da su neki od njih takve prakse kritikovali dok ih je sprovodila vlast Demokratske partije socijalista (DPS), ali je odgovor stigao jedino od PES-a, na čijem je čelu premijer Milojko Spajić.
“U slučajevima kad članovi PES-a, koji su istovremeno i javni funkcioneri, uzimaju učešće u aktivnostima lokalne izborne kampanje, to rade isključivo nakon radnog vremena”, poručili su.
U funkcionersku kampanju uključio se i Spajić, koji je juče, na premijerskom satu u Skupštini, rekao da će Ujedinjenim Arapskim Emiratima ponuditi projekat na Krupačkom jezeru, koji će se odnositi na nekretnine mješovitog, turističkog karaktera i solarne elektrane. On je poručio i da će Opština Nikšić imati u Vladi partnera za projekat “Sunčani grad”, koji se odnosi na izgradnju stanova, a koji u kampanji promoviše koalicija koju predvodi Kovačevićeva stranka. Naveo je da će se izvršna vlast u realizaciju te ideje uključiti i kroz izgradnju objekata od opšteg interesa, odnosno škola, vrtića, šetališta.
Ines Mrdović ocjenjuje da partije vlasti pribjegavaju funkcionerskim kampanjama, iako su ih kritikovale dok su bile opozicija, jer su “bez skrupula” i “nijedna neće propustiti priliku da iskoristi predizborni period za vlastitu promociju”.
“Ogoljeni je cinizam da kritikujete funkcionersku kampanju dok ste opozicija, a kad postanete vlast ‘zaboravite’ šta je prihvatljivo, a šta nije... Prakse funkcionerske kampanje postoje zato što partije na vlasti i dalje očekuju direktnu korist od toga. Međutim, u svojoj ‘zaslijepljenosti’ vlašću ne vide da to danas i ne donosi neku posebnu korist. Da li će se otvoriti neka kuhinja u bolnici ili neće, da li će se na otvaranju nekog puta pojaviti ministar, nije više presudno. Od bivših DPS izbornih mehanizama danas još značajnu ulogu igraju uglavnom zaposlenja”, navodi sagovornica lista.

Ona tvrdi da navedeni primjeri iz Nikšića mogu podvesti pod funkcionersku kampanju, a da je za prevenciju iste potrebna izborna reforma kojom će je na zakonski precizan način zabraniti ne samo u predizbornom periodu, već i duže u izbornoj godini.
“Korisno može biti i da se lokalni izbori organizuju u jednom danu, pa da mi građani konačno budemo oslobođeni stalnih izbornih tenzija i raznoraznih uticaja. Ako je potrebno i krivično propisati zabranu ovih praksi i tako u konačnom riješiti problem kroz prijetnju kaznom. Međutim, sve to zavisi od partija, a koliko vidimo niko od njih neće da siječe granu na kojoj godinama sjede svi zajedno”, konstatuje Mrdović.
U kampanji i priča o “Lori”
Ni komemoracija žrtvama NATO bombardovanja 1999. godine, održana u ponedjeljak, nije prošla bez davanja predizbornih obećanja. Tako je Kovačević, nakon polaganja vijenaca, najavio izgradnju muzeja žrtava splitskog logora “Lora”.
Mrdović ocjenjuje da se taj čin apsolutno može posmatrati kao dio kampanje.
“Aktuelni gradonačelnik nije na toj funkciji mjesec ili dva, već više godina i imao je vremena kad da govori o muzeju. Ipak, on koristi aktuelizovani medijski trenutak da pošalje poruku”, navodi ona.
Bonus video:
