Đavolski zmajevi: Vels u polufinalu, Belgija ide kući!

Nestvarna pobjeda je Gareta Bejla i društvo odvela na megdan Portugalu
175 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 01.07.2016. 21:03h

Godina fudbalskih čuda nikako da se završi.

Sve je počelo senzacionalnom titulom Lestera u Premijer ligi, nastavilo se eliminacijom Engleske u osmini finala od Islanda, zemlje koja ima 330 hiljada stanovnika, a zaokruženo je večeras u Lilu, gdje je Vels zgromio Belgiju (3:1) i ušao u polufinale Eura!

Nestvarna pobjeda je Gareta Bejla i društvo odvela na megdan Portugalu.

O obračunu te dvije selekcije za finale niko nije smio ni da mašta prije mjesec, sem Bejla.

Nakon osvajanja Lige šampiona, momak koji je naprasno postao favorit za Zlatnu loptu je izrekao rečenicu koja je izazvala podsmijehe:

„Sada sam osvojio jednu titulu prvaka Evrope, u Francusku idem po drugu”.

Da li mu se ko sada smije?

Belgija je u meč ušla kao apsolutni favorit i najavila pobjedu „bombom” Rađe Naingolana u 13. minutu.

Svjesni da moraju da napadnu, Velšani su jurnuli naprijed i shvatili koliko su „crveni đavoli” ranjivi u odbrani.

Tim koji je u Francusku stigao bez kapitena Vensana Kompanija i pouzdanog Nikolasa Lombertsa, a sinoć bio i bez Jana Vertongena i Tomasa Vermalena, nije mogao da izdrži nalete „zmajeva”.

Izjednačio je kapiten Ašli Vilijams u 31. minutu nakon kornera Arona Ramzija, a u 55. je viđen jedan od najljepših poteza šampionata - Hal Robson-Kanu, momak koji nema ni klub, fenomenalnim lažnjakom je prevario tri belgijska igrača, savladao nemoćnog Tiba Kurtou i trasirao put ka pobjedi.

Samo ju je potvrdio čovjek koji ga je zamijenio, Kris Vouks, tipičnim ostvrskim golom u 80. minutu.

TOK MEČA

U maju 2011. godine Vels je bio 115. reprezentacija Fifine rang liste. Pet godina kasnije je u finalu Evropskog prvenstva! Bejl i saigrači ostvarili su najveći rezultat u istoriji velškog fudbala, nadmašivši generaciju koja je 1958. igrala u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva.

Iako su gubili od Belgije, "zmajevi" su timskim duhom i prepoznatljivom igrom u odbrani nadmašili rivala, postigli tri gola i zakazali duel sa Portugalom.

Kraj. Vels je u polufinalu!!!

86. min - gooooool!!! Vels ide u polufinale! Rezervista Vouks pozlatio prvi kontakt sa loptom! Vels - Belgija 3:1!!!

83. min - Vilmots uvodi drugog napadača Bačuija umjesto Lukakua. Prekasno?

80. min - izlazi Robson-Kanu, ušao Vouks.

77. min - Belgija sve opasnija, Felaini praktično prebačen u špic, gdje dobrom skok igrom pravi probleme Velšanima. Izmjena kod "zmajeva" - Ledli/King.

76. min - Vilmots ne želi da čeka više. Ofanzivni vezista Martens zamijenio lijevog beka Džordana Lukakua.

74.min - Felaini promašio izjednačenje! Iz peterca, glavom nije poslao loptu u gol.

68. min - Belgija bez ideje, rješenja, samopouzdanja.

Ramzi, koji je namjestio oba gola Velsa, pridružio se Azaru na čelu liste asistenata.

61. min - ponovo Belgija drhti poslije prekida. Nova šansa kapitena Vilijamsa.

55. min - goooool! Djelovalo je da je pitanje kada će Vels pasti, a "zmajevi" su ponovo grunuli vatru! Velemajstorski potez Robson-Kanua, koji se oslobodio dvojice štopera i postigao podgodak! Vels - Belgija 2:1!!!

49. min - "crveni đavoli" se vratili napadačkoj igri. Azar ugrozio Henesija.

48. min - prvi prijete Belgijanci. Lukaku neprecizno šutirao glavom.

46. min - počeo drugi dio drugog meča četvrtfinala. Vels - Belgija 1:1. Jedna izmjena - Vilmots uveo Felainija umjesto Karaska.

Statistika prvog dijela otkriva ko je bio bolji.

Prvih 45 minuta sa dva lica. Belgija krenula napadački, propustila nekoliko izglednih situacija, prije nego što je Naingolan dalekometnim projektilom protresao mrežu "zmajeva" u 13. minutu. Vels nije imao kuda, već naprijed. Bejl i saigrači su uzeli loptu i sredinu terena, i naplatili bolju igru golom kapitena Vilijamsa u 30. minutu.

Poluvrijeme.

43. min - Belgija povučena, Vels ponovo opasan iz prekida. Vilijams nakon kornera poslao loptu preko prečke.

Pet od svojih osam golova, Velšani su postigli u prvih 45 minuta.

34. min - Belgija ispala iz ritma, Vels se osilio. Bejl u kontri ugrozio "đavole".

30. min - gooool!!! Isplatio se pritisak Velsa! Nakon kornera, kapiten "zmajeva" Vilijams glavom zatresao mrežu! Vels - Belgija 1:1!

Ashley Williams Goal HD - Wales 1-1 Belgium 01... by AlmarsadPro

26. min - Kurtoa spasio "crvene đavole"! Belgijski golman odbranio opasan šut Tejlora.

24. min - Ganter je treći igrač Velsa u sudijskoj bilježnici. "Zmajevi" su aktivniji otkada su primili gol, ali još nisu ozbiljnije ugrozili Belgijance.

Eden Azar, koji je dodao loptu Naingolanu, je prvi fudbaler sa četiri asistencije na finalnim turnirima, još od Ljubinka Drulovića, tadašnjeg reprezentativca SR Jugoslavije, 2000. godine.

16. min - slovenački sudija Skomina zapisao još jednog štopera Velsa, Čestera.

13. min - goooool! Rađa Naingolan bombom sa 30 metara zatresao mrežu nemoćnog Henesija! Vels - Belgija 0:1!!!

Radja Nainggolan Super Goal HD - Wales 0-1... by fantasticfootball

10. min - oglasio se i Bejl, poslije solo prodora šutirao pored lijeve stative belgijskog gola.

9. min - prva akcija Velsa. Robson - Kanu šutirao glavom preko gola.

7. min - trostruka šansa Belgijanaca! Šutirali Karasko, zatim Munije, pa Azar - mnogo sreće za Velšane, koji su pomoću čuda odbranili gol.

5. min - Belgija od početka ofanzivna. Štoperu "zmajeva" Dejvisu pokazan žuti karton.

1. min - počeo je drugi četvrtfinalni duel na Evropskom prvenstvu.

Vilmots je na teren izveo najmlađu početnu postavu na evropskim šampionatima još od 1968. godine.

Belgija (8) i Vels (7) su najefikasnije reprezentacije u dosadašnjem toku Eura.

Jedan od glavnih aduta "crvenih đavola" biće vezista Čelsija Kevin de Brujne - u posljednjih 12 reprezentativnih mečeva postigao je 5 golova uz 7 asistencija.

Belgijski selektor Mark Vilmots u sastav je uvrstio braću Lukaku - Romelua i Džordana.

Oni će biti treći bratski tandem koji će biti zajedno na terenu na Euru u Francuskoj. Džoni i Kori Evans su igrali za Sjevernu Irsku, dok su se Taulant i Granit Džaka sreli u meču Albanije i Švajcarske.

Sastavi

Nakon drame u Marseju i pobjede Portugala nad Poljskom poslije izvođenja penala, u drugom četvrtfinalu Evropskog prvenstva u Lilu se sastaju Vels i Belgija.

Dvije reprezentacije bili su rivali u kvalifikacijama za Euro. Prvi meč u Briselu u novembru 2014. završen je bez golova, dok je duel u Kardifu u junu 2015. okončan pobjedom „zmajeva“ 1:0.

Velšani su na nepoznatoj teritoriji – debitanti su na finalnim turnirima. I dalje kao najveći uspjeh svoje reprezentacije izdvajaju četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Švedskoj 1958.

Belgijanci su prvi put prošli grupnu fazu Eura još od 1980. kada su Italiji bili vicešampioni.