Njemačkoj drama protiv Rusije, Karabatić srušio Alžir

Njemci su slavili sa 27:26, a Rusi su prokockali napad za remi. Imali su igrača više, preko 30 sekundi na raspolaganju, ali je Pavel Atman u želji da uposli desno krilo izbacio loptu visoko u aut.
Rukometaši Njemačke, Foto: Reuters
Ažurirano: 18.01.2015. 20:04h

Nekada veliki derbi svjetskog rukometa između Njemačke i Rusije donio je preokret, dramu u finišu i tragičan kraj za Pavela Atmana.

Njemci su slavili sa 27:26, a Rusi su prokockali napad za remi. Imali su igrača više, preko 30 sekundi na raspolaganju, ali je bivši igrač Metalurga u želji da uposli desno krilo izbacio loptu visoko u aut.

Rusi su na poluvremenu vodili 13:9, da bi tim Dagura Sigurđsona izjednačio već sredinom 35. minuta na 14:14, a u 41. preokrenuo na 18:17.

Tri i po minuta prije kraja je poveo 27:24 i nekako uspio da sačuva prednost...

Uve Genshajmer je predvodio pobjednike sa devet golova, a šest je dodao Patrik Grecki. Ruse su predvodili Konstantin Igropulo sa šest i Timur Dibirov sa pet pogodaka.

Drama je viđena i u duelu Poljske i Argentine, a meč je završen istovjetnim rezultatom kao prije četiri godine na SP u Švedskoj - 24:23.

Heroj Poljske je, po ko zna koji put, bio golman Slavomir Šmal, koji je minut i 50 sekundi prije kraja odbranio sedmerac Sebastijanu Simonetu pri rezultatu 23:21.

“Gaučosi” su u tom trenutku imali i dva igrača više, ali su dozvolili Mihalu Jureckom da četvrti put zatrese mrežu, povisi na 24:21 i otkloni sve dileme.

Po pet golova su upisali Pžemislav Krajevski, Kšištof Lijevski i Bartoš Jurecki, te Federiko Pisaro i braća Sebastijan i Dijego Simonet.

Egipat je u prvom poluvremenu mučio Francusku, vodio 8:6, ali evropski prvak u svojim redovima ima najboljeg igrača svijeta - Nikolu Karabatića.

Fenomenalni bek je postigao šest golova, sjajno razigravao ekipu i iznudio pet isključenja. Vilijam Akambrej je dodao pet, Sedrik Soraindo i Gzavije Baraše po četiri pogotka, a Mohamed Amer je pet puta savladao Tjerija Omejea.

Island je na poluvremenu gubio od Alžira, ali je u nastavku dominirao i trijumfovao sa 32:24. Švedska se poigravala sa Češkom (36:22), dok je Danska razbila Saudijsku Arabiju (38:18).