Đukanović: Riješili smo 11 hiljada predmeta, ažurnost gotovo 100 odsto, naplatili 1,3 miliona kazni

“U izvještajnom periodu, kroz 168 odluka u prvostepenom prekršajnom i prvostepenom izvršnom postupku izrečeno je ukupno 3624 dana zatvora (skoro deset godina zatvrora) i čak 3141 zaštitne mjere"

11827 pregleda 3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Vršilac dužnosti predsjednika Suda za prekršaje u Budvi Marko Đukanović kazao je da je taj sud tokom minule godine riješio 11.183 predmeta, te da je stopa ažurnosti bila neznatno ispod sto odsto.

“Sud za prekršaje u Budvi, u prvih osam mjeseci 2021. godine postupao sa 12 sudija, da bi od 3. avgusta prestankom funkcije ranijoj predsjednici suda funkcionisao sa 11 sudija. Sud je u toku 2021 godina, imao ukupno u radu 15687 prvostepenih prekršajnih predmeta (PP) i predmeta izvršenja prekršajnih sankcija (IPS), odnosno u prosjeku 1426 predmeta po sudiji. Broj novozaprimljenih predmeta iznosio je 11507, što je na nivou 2020.godine. Od ukupnog broja predmeta riješeno je 11.186 predmeta, ili 71,31 %, što je negdje na nivou 2020.godine. Prosječan mjesečni priliv predmeta po sudiji, iznosio je ukupno 79,91 predmet, a u prosjeku je riješeno 932,17 predmeta. Stopa ažurnosti suda iznosila je neznatno ispod 100%. Ova situacija se opravdava činjenicom da je sud od 03.08.2021.godine postupao sa jednim sudijom manje, te da je veći broj sudija, tako i ostalih službenika koji im asistiraju u radu u toku godine odsustvovao sa posla veći broj dana, najviše zbog poznate situacije sa virusom Covid 19”, kazao je Đukanović.

Prema njegovim riječima broj neriješenih predmeta iznosio je 4.416.

“U izvještajnom periodu, kroz 168 odluka u prvostepenom prekršajnom i prvostepenom izvršnom postupku izrečeno je ukupno 3624 dana zatvora (skoro deset godina zatvrora) i čak 3141 zaštitne mjere. Sud za prekršaje u Budvi je tokom 2021. godine dostavio Zaštitniku imovinsko pravnih interesa na izvršenje ukupno 264 izvršna predmeta.U strukturi redovnih predmeta dominirali su predmeti iz oblasti Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima (64,77%), Zakona o javnom redu i miru (10%), Zakona o zaštiti od nasilja u porodici (4,35%), Zakon o sprječavanju korupcije (2,78%), Zakon o porezu na dodatu vrijednost (2,92%), dok na ostale oblasti otpada nešto više od15 %”, istakao je Đukanović.

Posebna pažnja je tokom minule godine, kako je dodao, bila posvećena predmetima iz oblasti Zakona o zaštiti od nasilja u porodici, koji su, ukoliko po prirodi stvari nijesu rješavani u hitnom postupku primarno uzimani u rad i rješavani.

“Od ukupno 442 predmeta iz ove oblasti, sud je riješio ukupno 363 predmeta ili 82,12 %. U završenim predmetima preovlađuju novčane kazne, a nakon njih i kazne zatvora. U najvećem broju okončanih predmeta izricane su odgovarajuće zaštitne mjere. U strukturi neriješeni predmeta, mahom su oni koji su zaprimljeni u posljednjem kvartalu godine u redovnom postupku. Prošle godine nastavljen je trend održavanja kvaliteta izrade sudskih odluka. Tako je u žalbenom postupku Viši sud za prekršaje Crne Gore u ukupno 443 riješena predmeta 80% odluka potvrdio, odnosno preinačio, dok je svega 91 odluka ukinuta i vraćena na ponovni postupak. U 2021.godini broj predmeta u kojima je nastupila zastarjelost vođenja prekršajnog postupka sveden na nivo od 1,28 %, iz čega se da zaključiti da su sudije izuzetno posvećene u obavljanju sudijske funkcije”, naglasio je Đukanović.

Iako je prošla godina bila veoma izazovna u pogledu naplate izrečenih novčanih kazni, Đukanović je naglasio da su i u ovom dijelu ostvareni impozantni rezultati, pa je po ovom osnovu naplaćeno oko 1,3 miliona eura, što je za više od 10% povećanje u odnosu na 2020. godinu.

“Ova činjenica dobija na značaju kada se uzme u obzir da je sud čak 5 mjeseci postupao sa jednim sudijom manje. Rezultati rada suda su velikim dijelom ostvareni u ljetnjoj turističkoj sezoni, koja je jedna od rekordnijih. Poseban akcenat treba staviti na izuzetnu posvećenost sudija i službenika koji su u periodu od 01.juna do 31. decembra 2021.godine postupali u predmetima koji ne trpe odlaganja (najveći dio ostvaren u periodu 01.jun -30. septembar), iako u tom periodu nijesu ostvarivali dodatke na zaradu po osnovu obavljene pripravnosti i dežurstva.Vršilac dužnosti predsjednika suda je u cilju daljeg unaprjeđenja rada suda donio i plan rada suda za 2022.godinu, čiju realizaciju prati u kontinuitetu, kroz redovne i periodične izvještaje, te održavanje kolegijuma u odjeljenjima suda”, kazao je on i dodao:

“Rezultati suda se ostvaruju u izuzetno složenim uslovima. Osim što sud već više od pola godine funkcioniše bez jednog sudije, u sjedištu suda još uvijek nijesu popunjeni nedostajući administrativni kapaciteti. Ova činjenica uslovljava podjelu poslova nedostajuće administracije među postojećim službeničkim kadrom, što u određenoj srazmjeri smanjuje efikasnost postojeće administracije u bazičnim referatima. Izazovi u radu se manifestuju i zbog činjenice da sudu za njegovo osnovno funkcionisanje nijesu obezbijeđena budžetska sredstva u obimu koji je nužno potreban i u skladu sa zakonom adekvatno planiran. Ipak, uz saradnju sa Sekretarijatom sudskog savjeta, Vrhovnim sudom Crne Gore i Upravom za kadrove već se preduzimaju određene radnje i mjere da se ova problematika riješi, te da sud nesmetano nastavi obavljati svoju aktivnost predviđenu Ustavom i zakonom o sudovima”, zaključio je Đukanović.

Bonus video: