U kasi Pljevalja rekordnih 32,5 miliona eura

Na kapitalne izdatke planirano je 14,28 miliona eura, preko dva miliona eura više nego ove godine

7421 pregleda 9 komentar(a)
Detalj iz Pljevalja, Foto: Goran Malidžan
Detalj iz Pljevalja, Foto: Goran Malidžan

Gradonačelnik Pljevalja Dario Vraneš utvrdio je Nacrt odluke o budžetu opštine Pljevlja za 2024. godinu i uputio ga na javnu raspravu.

Budžet za narednu godinu planiran je u iznosu od 32,5 miliona eura što je najveći predloženi budžet do sada. Veći je skoro tri miliona od ovogodišnjeg.

Iz tekućih prihoda u opštinski budžet će se sliti 16,6 miliona eura a najviše od poreza - preko osam miliona eura.

Od poreza na dohodak fizičkih lica planirano je da se prihoduje 4,43 miliona eura, a od poreza na nepokretnosti prihoduje 3,1 miliona eura, što je za oko 700.000 eura manje u odnosu na ovogodišnji budžet.

Od naknada za korišćenje prirodnih dobara planiran je prihod 6,7 miliona eura, oko 400.000 eura manje u odnosu na ovu godinu. Najviše po tom osnovu biće naplaćeno po osnovu naknada za korišćenje šuma 2,4 miliona eura, od uglja skoro million eura, 200.000 manje nego ove godine.

Od naknade za unapređenje i zaštitu životne sredine, koju Opština Pljevlja naplaćuje od najvećih zagađivača Rudnika uglja, Termoelektrane i Rudnika olova i cinka Šuplja stijena planirano je 2,4 miliona eura. Kao i prethodnih, u narednu Opština Pljevlja prenijeće 11,5 miliona eura, a najvećim dijelom radi se o novcu koji je naplaćen od ekološke naknade a koji nije potrošen. Taj novac isključivo se može koristiti za realizaciju ekoloških projekata i on se čuva na posebnom računu.

Od donacija, transfera i kredita obezbijediće se 4,2 miliona eura, a najviše iz Egalizacionog fonda, 3,7 miliona eura.

Na tekuće izdatke biće utrošeno 11 miliona eura, od čega za bruto zarade zaposlenih preko pet miliona što je za oko 400.000 više nego ove godine i još oko 390.000 po osnovu ostalih ličnih primanja, u šta spadaju isplata zimnice zaposlenima, naknada odbornicima, otpremnine, jubilarne nagrade…

Za naknade odbornicima biće isplaćeno 115.000 eura, što je skoro 3,4 hiljade eura po odborniku godišnje.

Rashodi za usluge i tekuće održavanje iznose skoro 1,2 miliona eura, 200.000 manje nego prethodne godine.

Na subvencije biće izdvojena, nepuna dva miliona eura, a skoro polovina je opredijeljena za subvencije u poljoprivredi.

U ovogodišnjem budžetu predviđeno je i preko 1,27 miliona eura za isplatu dječijeg dodatka, koji je Opština od prethodnog mjeseca počela da isplaćuje djeci u iznosu od 30 eura.

Na kapitalne izdatke planirano je 14,28 miliona eura, preko dva miliona eura više nego ove godine.

Od tog iznosa Za lokalnu infrastrukturu biće potrošeno 6,84 miliona eura, investiciono održavanje preko 4,5 miliona eura, a za otplatu dugova 1,5 miliona eura.

Među značajnije projekte koji se planiraju da realizuju u ovoj godini su rekonstrukcija Ulice Velimira Jakić i raskrsnice kod zgrade Pošte, gdje je po projektu planirana izgradnja kružnog toka. Za ovaj podao predviđeno je 950.000 eura. Ovaj projekat bio je u planu ovogodišnjeg budžeta, ali ništa nije rađeno. Predvođena je i rekonstrukcija Omladinske ulice za šta će biti potrošeno pola miliona eura.

Za implementaciju mjera energetske efikasnosti predvođeno je da se potroši 2,35 miliona eura preko pola miliona više nego ove godine.

U prošloj godini za asfaltiranje seoskih puteva planirano je oko 700 hiljada eura, a ove godine se planira 1,6 miliona eura.

Opština će ove godine za asfaltiranje seoskih puteva izdvojiti rekordnih 2,8 miliona eura. Za nabavku mehanizacije, opreme i alata za preduzeća čiji je osnivač. Opština će izdvojiti 1,3 miliona eura.

Bonus video: